Kasım 2020 | Sayı 2

TEKNOLOJİ TARİHİNDEN SEÇKİLER

 

 

İnternetteki İlk Mesaj Gönderildi – 29.10.1969

Kaliforniya Üniversitesi öğrencisi Charley Kline tarafından ARPANET üzerinden Stanford Araştırma Enstitüsü’ne internetin ilk mesajı olan “login” gönderildi.

 

İŞTE HAFTANIN ÖNEMLİ HABERLERİ

 

 

Pandemi, Müvekkillerin Teknolojik Beklentilerini Artırdı

COVID-19 öncesinde müvekkiller ve avukatlar arasındaki hukuki görüşmeler yüz yüze yapılırken; günümüz şartlarında müvekkiller, avukatlarının günün her saatinde çevrimiçi olarak erişilebilir olmasını, doküman alışverişinin dijital ortamlarda yapılmasını ve uzaktan çalışmanın ücretlendirmeleri azaltmasını bekliyor. Kanada merkezli bulut tabanlı hukuk teknolojisi şirketi Clio’nun hazırladığı 2020 Legal Trends Raporu’na göre, mevcut altyapıların hukuki işlemleri dijital ortamlara aktarma konusunda yeterli olmamasına rağmen, müşterilerin %89’u teknoloji kullanımıyla yasal süreçlerin geliştirilebileceğini düşünüyor.

Devamını Oku

 

 

Rekabet Kurulu tarafından Googlea 196 Milyon TL Ceza Kesildi

Rekabet Kurulu tarafından 12 Kasım 2020 tarihli ve 20-49/675-295 sayılı nihai karar ile, Google ekonomik bütünlüğün genel arama hizmetleri pazarlarında hâkim durumda olduğuna, Google’ın, genel arama sonuçlarının en üstüne, reklam niteliği belirsiz olarak ve yoğun bir şekilde metin reklamlarına yer vererek içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiğine karar verilmiştir.
Bu nedenle, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’e müteselsilen 196.708.054,78 TL idari para cezası verilmiştir.

 

 

Hukuki Kontratların Düzenlenmesi ve Yönetiminde Yapay Zekaya Öncelik Veriliyor

İngiltere merkezli yapay zeka şirketi ContractPod Teknolojileri’nin yayımladığı araştırmaya göre, ankete katılan hukuk firmalarının %90’ı otomasyon teknolojisine sıcak bakıyor ve avukatların %85’i yapay zeka tabanlı sözleşme yönetiminin hukuki süreçlerde verimliliği artıracağını düşünüyor. Katılımcıların %72’si, yapay zeka kullanımının avukatlara zaman tasarrufu sağladığını söylüyor fakat şirketlerin %83’ü yazılımlar pahalı olduğu için yapay zeka sistemine geçiş yapamadıklarını belirtiyor.

Devamını Oku

 

 

Dijital Dönüşüm Kapsamında E-Noter Uygulaması ve

Akıllı Teknolojilerin Ceza İnfaz Kurumlarına Entegrasyonu (E-Görüş) Projesi Hız Kazanıyor

Adalet Bakanlığı tarafından tanıtılan e-Noter uygulamalarına 26 Ekim 2020 tarihinden itibaren başlanmıştır. Böylelikle Türkiye Noterler Birliği internet sayfası olan www.tnb.org.tr üzerinden 7/24 hizmet veren e-Randevu/Başvuru Sistemi sayesinde, vatandaşlar noterlik işlemleri için diledikleri noterlikten e-randevu alabilecek ve uzaktan işlem uygulamalarıkapsamında ise, ihtarname, ihbarname gibi bazı işlemler noterliğe gitmeksizin gerçekleştirebilecektir.

Bunun yanı sıra, dijital dönüşüm kapsamında Adalet Bakanlığı tarafından tanıtılan bir diğer proje ise AkıllıTeknolojilerin Ceza İnfaz Kurumlarına Entegrasyonu (E-Görüş) ile çeşitli hizmetlerin, oda ve koğuşlara yerleştirilecek multimedya cihaz aracılığıyla, daha az insan kaynağı harcanarak, hızlı ve güvenilir bir biçimde gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. Proje kapsamında geliştirilen içerikler; sesli ve görüntülü görüşme, sayım, dilekçe, kantin sipariş ve online ödeme, kütüphane kitap talebi, e-mektup, e-doktor ve Bakanlık iletişim uygulamalarıdır ve görüntülü görüşme, e-doktor uygulaması gibi daha önce hiç yapılmamış uygulamaların da hayata geçirilmesi planlamaktadır.

1 Ekim 2020 tarihinde pilot uygulamalar başlatılmış olup pilot denemelerin ardından gerekli revizeler yapılarak 24 ay içerisinde 20.000 multimedya cihaz kurulumu ile projenin tamamlanması planlanmaktadır.

 

 

Reklam Kurulundan “Efsane Cuma” İndirim Günlerine İlişkin İnceleme Başlatılmıştır

Ticaret Bakanlığı, çok sayıda tüketicinin mağdur olabileceği “efsane cuma indirimleri” ve benzeri isimlerle yapılan indirimler için gerekli idari yaptırımların uygulanacağını belirterek, Bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu’nun da özel indirim günlerine ilişkin resen inceleme başlattığını bildirmiştir.

Bakanlık, yazılı açıklamasında COVID-19 etkisi ile tüketicilerin online mesafeli alışverişleri tercih etmesinin lojistik süreçlerde aksama, kötü niyetli satıcılarca ayıplı mal gönderimi veya bedelin tahsil edilip hiç mal göndermeme, cayma hakkını kullandırmama gibi birçok mağduriyete neden olduğunu belirtmiştir.

 

 

Hukuk Firmaları Yapay Zeka Teknolojilerini Değerlendiriyor

Amerikan Barolar Birliği tarafından hazırlanan Hukuk Teknolojileri Anket Raporu’na göre, anketi yanıtlayan hukuk firmalarının sadece %7’si yapay zeka teknolojilerini aktif olarak kullanıyor. Katılımcıların %23’ü yapay zeka teknolojileri satın almakla ilgilenmediklerini belirtirken, %34’ü yapay zeka konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarını söylüyor. Hukuk alanında kullanılmak üzere geliştirilen yapay zeka algoritmalarının zaman zaman hatalı ve tutarsız sonuçlar vermesi, firmaların bu teknolojileri kullanmaktan kaçınmalarına yol açıyor.

Devamını Oku

 

 

İleti Yönetim Sistemi’ne Entegrasyon için Son Gün 1 Aralık 2020

28 Ağustos 2020 tarihli ve 31227 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik’te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin geçici 2. Maddesi ile Yönetmelik kapsamında alınan onayların 01.12.2020 tarihine kadar hizmet sağlayıcılar tarafından İleti Yönetim Sistemi (“İYS”)’ye aktarılması gerektiği düzenlenmiştir. Yönetmelik değişikliği uyarınca hizmet sağlayıcıların İYS’ye onay yükleme tarihi 1 Aralık 2020 tarihine ertelenmiş olup onaylar 16 Ocak 2021 tarihine kadar vatandaşlar tarafından kontrol edilecek; ret hakkının kullanılmaması halinde İYS’ye aktarılan veriler onaylı sayılacaktır.

 

 

Boşanma Davalarında Yapay Zeka Teknolojisinin Kullanılması Verimli Bulunmuyor

New York merkezli hukuk firması Kleyman Hukuk Bürosu’nun kurucusuna göre; boşanma davalarında, tarafların ve varsa çocukların duygu durumları ve deneyimleri göz önünde bulundurarak karar veriliyor ve yapay zeka teknolojisi bu duruma subjektif bir yaklaşım sergiliyor. Kleyman, dava hazırlık sürecini hızlandırmak ve ailenin mal varlığını hesaplamak için teknolojiye başvurulabileceğini belirtirken, insan psikolojisiyle bu denli iç içe bir davada karar verenlerin yine insanlar olması gerektiğini vurguluyor.

Devamını Oku

 

 

Tüketici Hukuku’na İlişkin Mevzuatta Değişiklikler Yapıldı

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan (i) Garanti Belgesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, (ii) Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile (iii) Tanıtma ve Kullanma Kılavuzunda Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 5 Kasım 2020 tarihli ve 31295 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Yayımlanan Tadil Yönetmelikleri kapsamındaki yeni düzenlemeler 1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Yapılan değişiklikler kapsamında, mevzuata Kalıcı Veri Saklayıcısı tanımı eklenerek ilgili mevzuat gereği düzenlenmesi zorunlu belgelerin tüketicilere Kalıcı Veri Saklayıcısı ile sunulması imkânı sağlanmıştır. Ayrıca, belgelerin tüketicilere sunulduğunun ispatı üretici, ithalatçı ve servis istasyonlarının yükümlülüğü olarak belirlenmiştir. Bunun yanında garanti belgesi ile satışı zorunlu ürünlerin listesi genişletilmiş ve internet sitesi bulunan üretici veya ithalatçılara, bu sitelerde tüm yetkili servis istasyonlarına ve yedek parça malzemelerinin temin edileceği yerlere ilişkin güncel iletişim bilgilerine yer verme zorunlu hale gelmiştir.

 

 

UnitedLex, Dijital Hukuk İçin Adım Atıyor

New York merkezli teknoloji ve yasal hizmetler şirketi UnitedLex, yürüttüğü dijital dönüşüm çalışmaları doğrultusunda tasarım danışmanlığı şirketi Edebspiekermann Ajansı ile işbirliği yaptı. UnitedLex’in yeni internet sitesi için bir araya gelen şirketler; müşteri odaklı ve interaktif olarak tasarladıkları bu sitede, teknolojik gelişmelerin küresel hukuk departmanlarına sunduğu imkanlardan faydalanıyor.

Devamını Oku

 


ARKA PLAN

Dünya hızlı bir şekilde dijitalleşme sürecinde ilerlerken, hukuk sektöründe de gelişim alanları çokça bulunuyor. Hala birçok doküman ıslak imzalarla onaylanıyor, fiziksel olarak saklanıp arşivleniyor, mahkemeler ve avukat-müvekkil görüşmeleri geleneksel olarak yüz yüze gerçekleştiriliyor. İnsanların mahremiyet ve gizlilik konusundaki endişeleri, hukuki işlemlerin dijital platformlara aktarılmasındaki en büyük engellerden biri olarak görülüyor. Dijital toplum ve sosyal medya gün geçtikçe yaygınlaşırken, internet yasası ve güvenlik hala yeterince gelişmiş değil. Hukuk sektöründeki en yaygın siber saldırıların başında kimlik avı saldırıları geliyor. Birleşik Krallık merkezli Avukatlar Düzenleme Kurumu’na göre, hukuk firmalarının yarısından fazlası siber saldırıya maruz kalırken, %82’si kimlik avı saldırılarını bildiriyor. Hukuk sektöründe dijitalleşmenin tam olarak gerçekleşebilmesi için çevrimiçi platformları kullanacak kişilere ait verilerin korunması, teknolojik altyapıların komplike yazılımlar ve regülasyonlarla donatılması gerekiyor.

 

HAFTANIN İNFOGRAFİĞİ

 

 

Hindistan merkezli yazılım şirketi Appinventiv’in sunduğu infografikte, hukuk teknolojilerinin mevcut durumunu inceliyoruz. İnfografiğe göre, 2019 yılında hukuk teknolojisi platformlarına 1,2 milyar dolar yatırım yapıldı ve önümüzdeki yıllarda da bu yatırımların artması bekleniyor. Hukuk sektöründe kullanılan yapay zeka teknolojisinin 2018 yılındaki pazar değeri 3,2 milyar dolarken, bu değerin 2026’ya kadar %36 oranında artacağı tahmin ediliyor. ABD ve İngiltere’de en çok kullanılan hukuk teknolojilerine de yer veren infografikte, 2022 yılına kadar hukuk firmalarının %80’i tarafından tahmine dayalı analitik ve akıllı sözleşme teknolojilerinin benimseneceği öngörülüyor.

 

Haftanın Kursu

 

 

İspanya’daki IE İşletme Okulu tarafından verilen Hukuk Teknolojisi ve Girişimler kursu, hukuk teknolojilerinin iş alanlarını ve geleceğini ele alıyor. Sektörün profesyonelleri ile görüşme imkanı sunan kurs, katılımcılarını piyasa hakkında bilgilendirirken girişimci olma ve iş kurma konularına değiniyor. Hukuk teknolojilerinin büyük veri, blok zincir, makine öğrenimi ve sanal gerçeklik başlıklarıyla incelendiği kursta, katılımcıların girişim fikirlerini destekleyecek iş planı, finansman, yönetim ve pazarlama gibi konulardan da bahsediliyor.

Kursa Git

 

Haftanın Videosu

 

 

Avustralya’nın en iyi çevrimiçi üniversitesi olan New England Üniversitesi’nin yayımladığı videoda Hukuk Fakültesi Başkanı Profesör Michael Adams; blok zincir, makine öğrenimi ve yapay zekanın hukuk endüstrisi üzerindeki etkilerini anlatıyor. Geliştirilen teknolojilerin doğru ve güvenilir bilgiye erişimi kolaylaştırdığını söyleyen Adams, yapay zekanın her sektörde yer alacağını vurguluyor. Adams, hukuk teknolojilerinin geleceğinden ve eğitime entegre edilmesinden bahsederken, firmalara ve müşteri ilişkilerine de değiniyor.

Videoyu İzle

 

HAFTANIN SÖZÜ

 

 

“Hesaplama teknolojisi ve yapay zeka olgunlaştıkça,daha fazla insan adalete daha iyi erişebilecek.”
Monica Bay, Stanford Hukuk Fakültesi Üyesi