Ağustos 2021 | Sayı 20

İŞTE HAFTANIN ÖNEMLİ HABERLERİ

 

 

Amazon, Avrupa Birliği Veri Gözlemcisi Tarafından 888 Milyon Dolar Para Cezasına Çarptırıldı

Amazon, Lüksemburg veri gözlemcisi tarafından AB’de şimdiye kadar verilen en büyük gizlilik ihlali para cezasına çarptırıldı. Ulusal Veri Koruma Komisyonu (CNPD), şirketin GDPR’ı ihlal ettiğinden ötürü 746 Milyon avro (888 Milyon $) para cezasına çarptırılmasına hükmetti. Ceza, GDPR’nin yürürlüğe girmesinden kısa bir süre sonra 12.000 kişi adına büyük teknoloji şirketlerine karşı sayısız dava açan Fransız gizlilik hakları grubu La Quadrature du Net’in 2018 tarihli şikayetinin sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

 

Bankacılık Ücretlerinde Güncellemeler Yapıldı

9 Ağustos 2021 Tarihli Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemelerde Bankacılık Ücretlerine ilişkin birçok güncelleme yer aldı.

  • ATM’lerden yapılan EFT işlemlerinde, 1.000 TL ile 50.000 TL arasında yapılan işlemler için işlem başına uygulanacak azami ücret 5 TL yerine 8 TL, 1.000 TL ve daha düşük tutarda yapılan işlemler için ise 2 TL yerine 4 TL olacak şekilde belirlendi.
  • Teminatlandırmalar için alınabilecek ücret, bankalar tarafından üçüncü şahıslara ödenen ücretin %15 fazlasını geçemeyeceği, söz konusu hizmetin banka bünyesinden sunulduğu durumlarda ise hizmetin makul bedelinden yüksek olamayacağı düzenlendi.
  • Satın alım ve birleşme finansmanı, özelleştirme finansmanı, yapılandırılmış finansman ve proje finansmanı ile bunların refinansmanı için özel kredi sözleşmeleri veya genel kredi sözleşmesine ek sözleşme ve protokoller kapsamında kullandırılan krediler karşılığında alınan ücretlerin ticari krediler kategorisi altında değerlendirilmeyeceği düzenlendi.
  • Daha önce %1,60 olarak belirlenen yurt dışında ihraç edilmiş kartların kullanıldığı işlemlerde, üye işyerinin serbest kullanımına ertesi gün aktarıldığı durumlarda uygulanacak azami üye işyeri ücreti %1,90 olarak kararlaştırıldı.

 

 

Yangından Etkilenen Yerler İçin Mücbir Sebep Hali İlan Edildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 28.07.2021 tarihinden itibaren ülkemizin çeşitli yerlerinde etkisini gösteren yangınlara ilişkin olarak, yangından etkilenen birçok ilçede mücbir sebep ilan edilmesine karar verdi.
Mücbir sebep halinin uygulanacağı sürenin, yangının başlangıç tarihi ile 01.11.2021 tarihleri arası olması kararlaştırıldı.

  • Mücbir sebep halinin geçerli olduğu dönemde verilmesi gereken beyanname ve bildirimlerin 16.11.2021 Salı günü sonuna kadar verilebileceği, bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergiler, yukarıda ifade edilen diğer vergi, ceza ve gecikme faizleri ile 2021 yılı motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksitinin 30.11.2021 Salı günü sonuna kadar ödenebileceği düzenlendi.
  • Buna ek olarak, söz konusu yerlerde bulunan mükellefler tarafından, mücbir sebep hali süresi içerisinde verilmesi gereken 2021 yılı ikinci geçici vergi beyannamesinin verilmeyeceği karara bağlandı.
  • Ayrıca bu yerlerde bulunan vergi mükelleflerinin vergi borçları için 16.12.2021 tarihi gün sonuna kadar başvuru yapmaları ve gerekli şartları da taşımaları kaydıyla faiz alınmaksızın 24 aya kadar borçlarının taksitlendirileceği düzenlendi.

 

 

Güney Afrika, Yapay Zekâ Tarafından Bulunan Bir Buluşa Patent Veren İlk Ülke Oldu

Güney Afrika kısa bir süre önce yapay zekâ tarafından bulunan bir buluşa patent verdi. Güney Afrika Şirketler ve Fikri Mülkiyet Komisyonu (CIPC) tarafından, yapay zekanın geliştirdiği fraktal geometriye dayalı birbirine kenetlenen yiyecek ve içecek kabına patent verildi.

 

 

Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Sektöründe Önemli Bir Eşik Aşıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Uluslararası Banka Hesap Numarası (IBAN) Hakkında Tebliğ’inde ödeme kuruluşlarını, elektronik para kuruluşlarını ve müşterilerini ilgilendiren önemli bir değişiklik yapıldı.
Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte ödeme ve elektronik para kuruluşları tarafında artık IBAN oluşturulabilecek. Böylece, müşteri numarasının uluslararası standartlarda tanımlanması suretiyle ödeme ve elektronik para kuruluşlarınca uluslararası ödemeler başta olmak üzere tüm para transferlerinin daha da kolay ve hızlı şekilde yapılabilmesi mümkün olacak.

 

 

Türk Girişim Ekosistemine Yapılan Yatırımlar 7 kat Arttı

Girişimcilik ekosistemlerini inceleyen ve raporlayan Startupcentrum, 2021 yılının ilk 6 ayında Turkiyede gerçekleşen girişim yatırımlarını açıkladı: Türkiye’nin bir önceki yıla göre 7 kat artan girişim yatırımları, girişim sektörüne olan güvenin arttığını ortaya koymaktadır. Pandeminin yarattığı tüm olumsuz ekonomik durumlara rağmen, girişim ekosistemindeki yatırımların kısa bir sürede büyük ölçüde artması dikkatleri üzerine çekti.
Özellikle oyun sektörü bu yapılan yatırımlarda %34 lük payıyla en çok yatırım alan sektör olarak finans sektöründen birinciliği aldı. IFASTURK Eğitim Ar-Ge ve Destek kurucusu Mesut Şenol 2021 yılının ilk çeyreğinde 20 oyun girişiminin, toplamda 236 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı.

 

 

Alman Kurumsal Fonları, Portföylerine Kripto Para Ekleyebilecek

Almanya gün geçtikçe gelişen ve büyüyen kripto paraların ve hem kripto paraların hem de birçok yeni teknolojinin altyapısını oluşturan blockchain teknolojisinin önünü açmak için yasalarında iyileştirmeler yapıyor. Bu alanları ilgilendiren son yasaya göre Almanya merkezli kurumsal fonlar, 2 Ağustos 2021’den itibaren varlıklarının yüzde 20’ye kadarını kripto paralara yatırabilecek.
Bloomberg’in haberine göre yeni yasa, özel fonlar olarak bilinen ve yalnızca emeklilik fonu ve sigorta fonları gibi kurumsal yatırımcıların erişimine açık olan Spezialfond’lara ilişkin sabit yatırım kurallarında değişiklik yapıyor. Getirilen yeni yasayla birlikte kripto varlıkların ülkenin emeklilik fonlarında ve günlük hayatta kullanımının yaygınlaşacağı tahmin ediliyor.

 

 

Takograf Cihazları Yönetmeliği Değiştirildi

13 Ağustos 2021 tarihinde Takograf Cihazlari Servis Hizmetleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yürürlüğe girmiştir.
Buna göre, servisin yetkisinin iptal edilmesi durumunda hiçbir servis kartı kullanılamayacaktır. Teknik personelin yetkisinin iptal edilmesi durumunda ise yalnızca ilgili personele ait servis kartı kullanılamaz hale gelecektir. Her iki durumda da servis, iptal tarihinden sonraki 5 inci iş gününün mesai saati bitimine kadar ilgili il müdürlüğüne kullanım süresi dolmamış ilgili servis kartını/kartlarını teslim eder. Aksi halde ilgili kanunlar uyarınca ilgililere idari para cezası uygulanabilecektir.