Ağustos 2022 | Sayı 45

Bülteni Dinle

 

İŞTE HAFTANIN ÖNEMLİ HABERLERİ

 

 

İngiltere Hüküm Giymiş Göçmenleri Takip için Yüz Tanıma Özellikli Akıllı Saatler Kullanacak

Birleşik Krallık’ta İçişleri ve Adalet Bakanlıklarının hazırladığı yeni plan uyarınca yabancı suçluların yüz tanıma özellikli akıllı saatlerle takip edilmesini öngörülmekte. Plana göre, bu kişiler günde beş kez saatlerine yüzlerini taratmak zorunda olacak ve bu kişilerin doğum tarihleri, nereli oldukları ve fotoğraflarının da dahil olduğu bilgileri altı yıla kadar saklanabilecek. Bu kişilerin konumları da 7/24 takip edileceği için konum verileri de kayıt altına alınacak.

 

 

Merkezi Takas Kuruluşlarının Kuruluş ve Çalışma Esasları Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapıldı

30 Temmuz 2022 tarihli ve 31908 sayılı Resmî Gazete’de İstanbul Takas ve Saklama Bankası Anonim Şirketi Merkezi Karşı Taraf Yönetmeliğinde (“MKT Yönetmeliği”) Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği ve Merkezi Takas Kuruluşlarının Kuruluş ve Çalışma Esasları Hakkında Genel Yönetmelikte (“MTK Genel Yönetmeliği”) Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği yayınladı. MTK Genel Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik uyarınca merkezi karşı taraf hizmeti vermeye yetkili olan Takasbank’ın MKT hizmeti verdiği piyasalarda işlem yapma yetkisi olduğu ve MKT üyeliği ile ilgili şartlardan muaf olduğu hükme bağlandı.
 

 

Deloitte 2022 Öngörülerini Raporlaştırdı

Deloitte, teknoloji, medya ve telekomünikasyon eğilimlerinin dünya çapında işletmeleri ve tüketicileri nasıl etkileyebileceğine dair öngörüleri derleyen “Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri Raporu”nu açıkladı. Rapor’a göre giyilebilir teknoloji sektörünün 320 milyon tüketiciye ulaşması beklenirken, Wi-Fi 6 cihazlarının kullanıcı sayısının, 5G cihazlarını geride bırakacağı öngörülüyor. Ayrıca çip üretiminde yaşanan aksaklığın sene boyunca devam etmesi nedeniyle bazı cihazların üretiminin zorlaşacağı da öngörüler arasında.

 

 

Avustralya Federal Mahkemesi Google’a Konum Verilerini Topladığı Gerekçesiyle Para Cezası Verdi

Avustralya Rekabet ve Tüketici Kurulu’nun açıklamasına göre, Google’ın Ocak 2017 ile Aralık 2018 tarihleri arasında toplanan konum verileri hakkında kullanıcılarını yanlış yönlendirdiği tespit edildi. İhlal sebebiyle 1,3 milyon vatandaşın etkilendiğini açıklayan Kurul, Google’a ve Google’ın Avustralya birimine dava açtı. Dava sonucu Google 60 milyon Avustralya doları ödemeye mahkûm edildi.
 

 

Çinli Teknoloji Devleri Algoritmalarını İlk Kez Hükümetle Paylaştı

Çin’in teknoloji platformlarının öneri algoritmalarını nasıl kullandığını yönetmeyi amaçlayan kurallar getirmesi üzerine Alibaba, TikTok’un sahibi ByteDance ve Tencent gibi Çin merkezli dijital devleri, algoritmalarının ayrıntılarını ilk kez Çin merkezli düzenleyicilerle paylaştı. Şirketler tarafından sıkı şekilde korunan algoritmalar, kullanıcıların neyi hangi sırayla göreceğime karar verdiği için sosyal medya platformlarının büyümesinde kritik öneme sahip.
 

 

İrlanda’da Doğrudan Yabancı Yatırımı Artışını Sürdürüyor

İrlanda Sınai Kalkınma Ajansı (“IDA”) İrlanda’nın 2022 senesinin ilk altı ayında içe dönük yatırımda %9’luk bir artış yaşadığı raporlandı. Bu artış aynı zamanda doğrudan yabancı yatırım aracılığıyla 18.000 yeni iş alanı oluşması sonucunu doğuruyor. İrlanda her ne kadar doğrudan yabancı yatırımına açık olsa da, Avrupa Birliği nezdindeki yabancı yatırımların kontrolü için ekstra bir denetime ihtiyaç duymaktadır.