Aralık 2020 | Sayı 4

#Hack4RegTech Başvuruları 4 Ocak’ta Sona Eriyor!

 

 

Kavlak Avukatlık Bürosu ve Başlangıç noktası iş birliği ile hukuk alanında yapay zekâ, blockchain ve nesnelerin interneti (IoT) gibi yatay teknolojik sektörler ile harmanlamış inovatif, yaratıcı ve yenilikçi projeleri hayata geçirmeyi hedeflediğimiz 8-9-10 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek #Hack4RegTech hackathonu için başvurular 4 Ocak 2021 tarihinde sona eriyor!

Birbirinden değerli mentorlar ve jüri üyelerinin rehberliğinde fikirlerinizi hayata geçirmek ve 15.000 TL birincilik ödülü, 10.000 TL ikincilik ödülü veya 5.000 TL üçüncülük ödülünü kazanma fırsatı için https://academy.kavlak.av.tr/hack4regtech/
adresinden yarışmaya başvurabilirsiniz.

 


TEKNOLOJİ TARİHİNDEN SEÇKİLER

 

 

Google Chrome Yayınlandı – 11.12.2008

Google, arama motoru Chrome’un halka açık versiyonunu yayınladı. Chrome, tam 8 yıldır en çok tercih edilen arama motoru.

 

İŞTE HAFTANIN ÖNEMLİ HABERLERİ

 

 

Kişisel Verilerin Korunması Kurumu’ndan “Alenileştirme Hakkında Kamuoyu Duyurusu

Kişisel Verilerin Korunması Kurumu tarafından 16.12.2020 tarihinde “Alenileştirme” Hakkında Kamuoyu Duyurusu yayımlandı. Duyuru kapsamında tek başına kişisel verinin kamuoyuna açık hale gelmesinin, örneğin herkesin görebileceği bir yerde olması ya da herkesin erişimine açık durumda bulunmasının alenileştirilmiş olması bakımından yeterli olmadığı ve eylemin, ilgili kişinin iradesi ile de desteklenmesi gerektiği vurgulandı.
Ayrıca Veri sorumlularının; ilgili kişinin alenileştirme amacından farklı ya da bu amacı aşan şekilde kişisel veri işleme faaliyetinde bulunmalarının, başkaca bir işleme şartına dayanılmadığı sürece, Kanuna aykırılık oluşturacağının altıçizilerek konuyla ilgili olarak Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 07.11.2019 tarih ve 2019/331 sayılı Kararı https://kvkk.gov.tr/Icerik/6623/2019-331 örnek gösterildi.

 

 

Metin Analiz Motoru İle Veri Kontrolü Geliştiriliyor

Firmaların karşılaştığı karmaşık problemleri yapay zeka teknolojisi ile çözen ve inovasyonu teşvik eden Amerika merkezli bilgi teknolojisi şirketi Precily; yapay zekanın yanı sıra nörolinguistik programlama ve derin öğrenme teknolojileri ile tasarladığı metin analiz motoru sayesinde farklı türdeki verileri inceleyerek yasal belgeleri analiz edebiliyor. İş süreçlerinde kullandığı otomatik platformlar ve veri eğitim modelleri ile öğrenme ve dağıtım döngüsünü kısaltan şirket, hukuk firmalarına vergi dokümanlarını oluşturma ve yasal verileri değerlendirme gibi evrak işleri konusunda uçtan uca inovatif çözümler sunuyor. Geliştirdiği analiz motoru ile dahili ve harici veri havuzlarından saniyeler içerisinde bilgi elde etme ve doğrulama imkanı sunan Precily; hukuki süreçlerde kontrolü ve verimliliği artırarak sağladığı yeni gelir akışı fırsatları ile sektöre ciddi oranda finansal katkıda bulunuyor.

Devamını Oku

 

 

BTK’dan Türkiye’de Temsilcilik Açmayan Sosyal Ağ Sağlayıcılara 30’ar Milyon TL Ceza

Sosyal medya yasası olarak bilinen 7253 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında belirtilen yasal süre içerisinde Türkiye’de temsilcilik açmayan sosyal ağ sağlayıcılara Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 4 Kasım 2020’de 10’ar milyon lira para cezası kesilmişti. Bu kapsamda ceza kesilen şirketlere (Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube vs.) verilen 30 günlük ek sürenin de dolmasıyla 30’ar milyon TL daha cezai yaptırım uygulandı.

İkinci kez verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde de temsilcilik açılmaması halinde Türkiye’de mukim vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişilerin ilgili sosyal medya şirketine reklam vermesi ve bu kapsamda para transferi yapılması yasaklanacak olup verilen reklam yasağı kararı, Resmî Gazete’de yayımlanacak.

 

 

Elektronik Haberleşme Sektöründe Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Yeni Yönetmelik Yayımlandı

4 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazete’de Elektronik Haberleşme Sektöründe Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Gizliliğin Korunmasına İlişkin Yönetmelik yayımlanmıştır. Yönetmelik ile; elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren işletmecilerin, elektronik haberleşme hizmeti sunulması kapsamında elde ettikleri veriler bakımından uyacakları usul ve esaslar düzenlemiş, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na ek olarak işletmecilere yönelik özel hükümler getirilmiştir.
Yönetmelik kapsamında milli güvenlik gerekçesiyle trafik ve konum verilerinin yurt dışına aktarımı engellenmekle birlikte; işletmecilere, kişisel verilerin işlenmesine ilişkin güvenlik önlemleri alınması, veri ihlali ve risklerin bildirilmesi, abonelerden açık rıza alınması, numaraların gizlenmesi ve otomatik çağrı yönlendirme gibi konularda belli yükümlülükler getirilmiştir.

 

 

Kamu Güvenliğini Otonom Robotlar Üstlenmeye Başlıyor

Silikon Vadisi merkezli otonom veri makineleri şirketi Knightscope, halkın güvenliğini tehdit eden unsurlarla mücadele etme konusunda insan gücü kullanmak yerine teknolojinin sunduğu fırsatlardan faydalanmayı tercih ediyor. Ses analizi, plaka bulma ve yüz tanıma teknolojilerini kullanan Knightscope, Amerika’nın her bölgesinde bir milyon saati aşkın müşteri hizmetiyle aktif olan ve 7/24 insan müdahalesi olmadan çalışan dünyadaki tek şirket olarak öne çıkıyor. Kaliforniya’da yer alan bir polis departmanının Knightscope K5 robotunu kullanmasıyla bir yıl öncesine kıyasla suç raporlarında %46 azalma, tutuklamalarda ise %27 artış gözlemlendi. Şirket, ülke genelinde kamusal alanlarda kullanıma sunduğu robotları ile, suç oranını azaltmayı ve suçluların tespitini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Devamını Oku

 

 

Yapay Zeka Teknolojisi İle Sözleşme Yönetimi Kolaylaşıyor

Hukuk sektörünün geleceğini şekillendiren bireylerin ve firmaların, bağımsız ve tarafsız bir uzman ekip tarafından değerlendirildiği İngiliz Teknoloji Ödülleri’nde; Birleşik Krallık merkezli yapay zeka tabanlı sözleşme yönetimi şirketi Contract PodAi, Yılın Yasal Yapay Zeka Tedarikçisi ödülüne layık görüldü. Avukatların günlük olarak karşılaştıkları sorunları çözmek için beş farklı yapay teknolojisini bir araya getiren şirket; hukuk departmanlarına, sözleşmeleri ve belgeleri standart bir yapıda düzenleyerek otomatikleştirme, imzalama ve yönetme fırsatı sunuyor. ContractPodAi, yapay zeka tabanlı teknolojik altyapılara duyulan ihtiyacın artması ile birlikte yasal yapay zeka alanında öncü bir hukuk teknolojisi şirketi olmayı hedefliyor.

 

Devamını Oku

 

 

260 Mahkemede E-Duruşma Sistemi Uygulanmaya Başlamıştır

Adalet Bakanlığı Yargı Reformu kapsamında dijital dönüşüm hedefleri arasında yer alan ve avukatların duruşmalara bulundukları yerlerden video konferansla görüntülü olarak katılmalarını sağlayan e-duruşma sistemi, pilot uygulama olarak yeni adli yılla birlikte ilk defa uygulanmaya başlamıştı.

Adalet Bakanlığı tarafından aşama aşama yaygınlaştırılan e-duruşma, teknik altyapısı hazır hale getirilen 173 mahkemede daha uygulanabilir hale geldi. Böylelikle 15 Eylül 2020’den itibaren e-duruşma sistemi 30 ildeki 260 mahkemede uygulanmaya başlamıştır.

 

 

Sanal Mahkemelerin Verimliliği Değerlendiriliyor

Amerika ve İngiltere’deki uzmanların katılımıyla online olarak gerçekleştirilen “Çevrimiçi Mahkemeler: Bench ve Barodan Perspektifler” seminerinde, bugüne kadar yapılan çevrimiçi davaların geleceği ve başarı oranları değerlendirildi. Harvard Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen seminerdeki tartışmalara göre; sektör çalışanları küresel salgının başlarında sanal davalara karşı olumsuz düşüncelere sahipti fakat süreç içerisinde gerçekleştirdikleri çevrimiçi duruşmalarda son derece başarılı performanslar sergiledi. COVID-19 salgını ile hızlanan dijital dönüşümün hukuk sektörü için bir deneme süreci olduğunu düşünen katılımcılar, teknolojinin sunduğu fırsatlara rağmen adalete erişim konusunda yaşanan problemlerin devam ettiğini söyledi. Seminerde; çevrimiçi davalardaki sanal çapraz sorgu ve değerlendirme aşamalarında yaşanan zorluklardan bahsedilirken, hukuk teknolojilerinin stresi azalttığı, maliyet ve zaman tasarrufu sağladığı sonucuna varıldı.

Devamını Oku

 

 

Pratikte Yaşanan Zorluklara Rağmen Hukuk Teknolojileri Sektörde Kalıcı Hale Gelecek

Amerika merkezli hukuk danışmanlığı şirketi Blickstein Group ve Uluslararası Hukuk Teknolojileri Derneği, hukuk firmalarının yasal yapay zeka araçlarını kullanma oranlarını inceledi. 143 hukuk firmasının katıldığı ankete göre, yapay zeka hukuk sektöründe çeşitli alanlarda yaygın olarak kullanılıyor olsa da teknoloji bu sektöre tam olarak entegre edilebilmiş değil. Aynı zamanda, Kanada merkezli sözleşme yönetimi şirketi Kira Systems’ın başdanışmanı Daniel Himmel; COVID-19 salgını nedeniyle mecburen kullanılan hukuk teknolojilerinin, pandemi sürecinden sonra da kullanılacağını söylüyor. Himmel, firmaların hukuk teknolojilerini uygulama ve değer elde etme aşamalarında problem yaşadığını belirtirken; şirketlerin ve çalışanların bu konuda eğitilmesi gerektiğini vurguluyor. Kurumların krizi fırsata çevirebileceğini düşünen Himmel; müşteri hizmeti, pazar bilgisi ve rekabet gibi birçok konuda teknolojik araçlardan yararlanılabileceğini söylüyor.

Devamını Oku

 

 

Sosyal Medya ve Dijital Platformlara Yönelik Denetimler Artıyor!

Hem Amerika’da hem Avrupa’da meydana gelen güncel gelişmelerle birlikte, sosyal medya şirketlerine ve dijital platformlara yönelik denetimler ve yeni düzenlemeler ile kullanıcıların ve tüketicilerin korunması, daha şeffaf ve daha güvenilir bir çevrimiçi hizmet sağlanması amacıyla yeni adımlar atılmaktadır.

Amerika Federal Ticaret Komisyonu, kişisel bilgilerin nasıl toplandığı, kullanıldığı, reklam ve kullanıcı uygulamaları ile uygulamaların çocukları ve gençleri nasıl etkilediği konusunda bilgi vermesi için 9 sosyal medya şirketinden rapor istemiş, istenen bilgiler doğrultusunda geri dönüş sağlaması için şirketlere 45 gün süre vermiştir.

Avrupa’da ise dijital platformlara yönelik yeni düzenlemelerin getirilmesi gündemdir. Sosyal medya, çevrimiçi pazar yerleri ve Avrupa Birliği’nde faaliyet gösteren diğer çevrimiçi platformlar dahil olmak üzere tüm dijital hizmetler için kapsamlı bir düzenleme içeren Dijital Hizmetler Yasası ve Dijital Piyasalar Yasası teklifleri, Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanmıştır. Yeni düzenlemeler ile birlikte kullanıcılar ve tüketiciler için daha güvenilir bir çevrimiçi hizmeti sunulması ve çevrimiçi platformların dayattığı haksız koşulların ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.

 


ARKA PLAN

Müşteriler, hukuk bürolarının yüksek hizmet maliyetlerine karşı hukuk teknolojilerini bir alternatif olarak görüyor. Hukuk teknolojileri müşterilere; hukuki sözleşmelerin hazırlanması, firmanın aldığı kararların regülasyonlarla karşılaştırılması ve yasal araştırmalara destek sağlanması gibi konularda kısa zamanda düşük maliyetli olarak uygulanabilen çözümler sunuyor. Bu çözümler, doğrudan çevrimiçi platformlara odaklanan hukuk teknolojileri girişimlerinde toplanıyor. Örneğin, bir bulut teknolojisi sistemi olan Clio; her sene yüz elli bin avukatı sanal platformunda buluşturuyor ve onlara yasal doküman düzenleme konusunda çözümler sunuyor. Buna ek olarak, avukatlara sistem üzerinden müşteri referanslarını organize etme imkanını sunarak onları uygun müşterilerle de eşleştiriyor. Ayrıca, yapay zeka botu kullanan kurumsal hukuk büroları, doküman analizi ve çözüm üretim süresini kısaltabiliyorlar. Cambridge Üniversitesi’nde üretilen bu botlardan bir tanesi olan Luminance, kullanıldığı 250 hukuk bürosunda inceleme sürelerini neredeyse %80 oranda kısaltıyor. Sektöre yön veren teknolojik gelişmelere karşı hukuk bürolarının farkındalığı gün geçtikçe artıyor ve bu değişime adapte olmak üzere dijital dönüşüme daha fazla yatırım yapılıyor. 2023 yılına kadar, yapay zeka çözümlerine duyulan talebin %39 oranda artması bekleniyor.

 

HAFTANIN İNFOGRAFİĞİ

 

 

 

Amerika merkezli hukuk teknolojisi şirketi Rocket Lawyer’ın sunduğu ve Visme’nin görselleştirdiği infografikte; hukuk firmalarının benimsediği yaratıcı pazarlama stratejileri anlatılıyor. İnfografikte, potansiyel müşterilere erişimi kolaylaştırmak adına aktif sosyal medya kullanımının önemi vurgulanırken, uzmanlığa ve konuma bağlı olarak çalışan arama motoru optimizasyonuna yatırım yapılması tavsiye ediliyor. Hukuk firmalarının, sektör hakkında infografikler, videolar, makaleler ve blog yazıları üreterek hedef kitleyi bilgilendirmesini öneren infografik; sanal platformlarda yayımlanan müşteri yorumlarının, şirketlerin pazarlama stratejilerinde önemli bir yer edindiğini söylüyor. İnfografikte, bünyesine daha fazla müşteri kazandırmak isteyen firmaların yasal hizmet ağlarına ve yerel etkinliklere katılım göstermesi gerektiği de belirtiliyor.

İnfografiğe Git

Haftanın Kursu

 

 

Arjantin’deki Austral Üniversitesi tarafından verilen ‘Hukuk Teknolojisi ve Hukukun Dijital Dönüşümü’ kursu, hukuk sektörüne yön veren teknolojik gelişmelere odaklanıyor. Hukuk teknolojilerinin tarihçesini anlatan kurs katılımcılarına, önümüzdeki yıllarda dijital kırılım yaşayacak olan hukuk sektörünün gerektirdiği yetkinlikleri kazandırmayı amaçlıyor. İş süreçlerinde kullanılan yapay zeka, blokzincir, GPS ve yüz tanıma teknolojilerinin tanıtıldığı kursta; akıllı sözleşmeler, çevrimiçi anlaşmazlık çözümleri, sanal mahkemeler ve robot hakimlerden bahsediliyor. Kursta, adalete erişim imkanları küresel ölçekte inceleniyor ve karar verici konumdaki robotların sunduğu fırsatlar, tehditler ve etik ikilemler tartışılıyor.

Kursa Git

 

Haftanın Videosu

 

 

Hukuk sektörüne dair bilgilendirici içerikler üreten The Door to Law’ın paylaştığı videoda, hukuk ve teknolojinin kesişimi üzerinde duruluyor. Videoya, yasal uzmanlığı dijitalleştirme ve otomatikleştirme çalışmaları yürüten Birleşik Krallık merkezli Clara Teknolojileri girişiminin kurucu ortağı Ahmed Arif konuk oluyor. Hukuk teknolojilerinin gelişimi ile sektörde yaşanan dijital dönüşümün konuşulduğu videoda; firmaların şirkete, çalışma prensiplerine ve iş akışına uygun teknolojik altyapı ve araçları belirleme konusunda karşılaştıkları zorluklardan bahsediliyor. Sektöre entegre edilen teknolojinin kullanım alanlarına değinilen videoda, yapay zekanın avukatların yerini alma ihtimali değerlendiriliyor ve dijital kırılım çağında yetişen genç avukatlara tavsiyeler veriliyor.

Videoyu İzle

 

HAFTANIN SÖZÜ

 

 

“İnovasyon, müşterinin beklenti ve taleplerinin evrimiyle eşzamanlı olarak doğar ya da tam tersidir. Her iki durumda da, dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlar kendilerini sürekli yenilemek ve insanların isteklerine ayak uydurmak zorundadır. Bunu yapmamak veya müşterinizin ihtiyacına kayıtsız kalmak rakiplerinizin kazanmasını sağlayacaktır.’’
– Ketan Kapoor, Mercer-Mettl’in kurucu ortağı