Ekim 2022 | Sayı 48

Bülteni Dinle

 

İŞTE HAFTANIN ÖNEMLİ HABERLERİ

 

 

PwC ESG Eylül Bülteni’ni Yayınladı

Şirketlerin ve liderlerin sürdürülebilirlik ile ilgili yaklaşımları ve karşılaştıkları zorlukların mercek altına alındığı Çevre, Sosyal ve Yönetişim (“ESG”) bülteninin 3.sayısı yayınlandı. ESG’de öne çıkan başlıklardan biri de PwC strateji danışmanlığı grubu Strategy&’nin Yetkilendirilmiş Sürdürülebilirlik Yöneticileri Araştırması (“Araştırma”). Araştırma’ya göre CSO (Chief Sustainability Officer) pozisyonu olan şirketlerin ESG performansları ve rekabet güçleri daha fazla.

 

 

İstanbul Ticaret Odası Anonim Şirketlere İlişkin Uygulama Değişikliğini Duyurdu

İstanbul Ticaret Odası tarafından yapılan duyuruda anonim şirket tek pay sahipliği bildirimi, tek pay sahibinin değişikliği ve tek pay sahipliğinden çok pay sahipliğine geçiş işlemlerinde pay defterinin ilgili sayfasının noter onaylı bir suretinin de Ticaret Sicil Müdürlüğüne ibraz edilmesi gerektiği belirtilmiştir.

 

ABD’li e-Ticaret Devi Amazon’a “Antitröst” Davası

ABD genelinde 160 milyondan fazla Prime üyesi bulunan ve ülkedeki en tercih edilen çevrim içi perakende mağazası olan Amazon’a, fiyatların artmasına neden olduğu gerekçesiyle dava açıldı. California Başsavcısı Rob Bonta, Haksız Rekabet Yasası’na aykırı şekilde satıcılara sözleşme imzalatmak yoluyla eyalet genelinde rekabeti engellediği ve ürünün fiyatlarının artmasına sebep olduğu iddiasıyla Amazon’a karşı 84 sayfalık dava dosyası hazırladı.

 

Europol’un Veri İşleme Kuralları Avrupa Birliği Veri Koruma Denetçisi’nin Denetiminde

Avrupa Birliği Veri Koruma Denetçisi (“EDPS”); Avrupa Birliği Adalet Divanı’ndan (“CJEU”), Avrupa Birliği Kolluk Kuvvetleri İş Birliği Ajansı’nın (“Europol”) suç faaliyetiyle hiçbir bağlantısı olmayan kişilerin kişisel verilerinin işlenmesine izin veren kuralların iptal edilmesini istedi. EDPS kurallarına göre; Europol bir kişinin kişisel verilerini topladıktan altı ay içinde, suç faaliyetiyle bağlantısı olmadığını anlarsa, ilgili kişinin verilerini silmek zorunda.

 

Pazarlamacılar Değişen Gizlilik Mevzuatına Uyum Sağlamakta Zorluk Yaşıyor

Etkileşimli Reklamcılık Bürosu (“IAB”) tarafından yayınlanan rapora (“Rapor”) göre; farklı eyalet mevzuatlarının farklı gizlilik gereksinimlerine uymak, pazarlamacılar için veri toplamayı ve kullanmayı giderek daha güç hale getiriyor. Rapor’a göre gizlilik mevzuatının değişken olması, büyük yayıncıları küçük yayıncılara göre daha avantajlı konuma taşıyor.

 

Teknolojinin Hukuka Etkisi Konulu Rapor Yayınlandı

İngiltere ve Galler Hukuk Cemiyeti tarafından; teknolojinin toplumu ve hukuk uygulamalarını nasıl etkileyebileceğine dair bir rapor (“Rapor”) yayınladı. Rapor’da, nöroteknolojinin ne olduğu, toplumu etkileme potansiyeli ve hukuk mesleklerinin ve hukuk pratiğinin karşılaştığı olası zorlukları ve fırsatları değerlendiriyor. Rapor’da ayrıca yapay zekanın yargılamaya olası etkileri ve nöroteknolojinin etkileşim alanları, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri hukuk sistemleri nezdinde ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir.