Haziran 2022 | Sayı 40

 

Bülteni Dinle

 

İŞTE HAFTANIN ÖNEMLİ HABERLERİ

 

 

Mali Suçları Araştırma Kurulu Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapan Tebliğ Resmî Gazete’de Yayımlandı

31470 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Mali Suçları Araştırma Kurulu Genel Tebliği’nde, 31839 sayılı Resmî Gazete’de yayımlandığı üzere değişiklikler yapıldı. İlgili değişikliklere göre Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi (“YUVAM”) Hesapları Hakkında Tebliğ (“Tebliğ”) kapsamında artık mavi kart sahipleri de müşteri kabul edilecekler. Aynı zamanda Tebliğ ile sermaye piyasası işlemlerinde uzaktan kimlik tespiti yöntemlerine ilişkin düzenlemeler yapılmıştır.

 

 

PWC, Yeni Nesil Aile Şirketi Liderlerine Yönelik Araştırmasını Yayınladı

PWC, yeni nesil aile şirketi liderlerine yönelik araştırmada (“Araştırma”) nesillerin ortak hedefinin iş ve ailenin istikrarını güvence altına almak için büyümeyi teşvik etme olduğunu belirtti. Araştırma’da aile şirketlerinin %65’inin en önemli önceliğinin ticari büyüme olduğu belirtilmekle birlikte bunun nedeninin önceki neslin yarattığı mirasın sürdürülerek ailenin refah ve zenginliğini güvence altına alma olduğu vurgulanıyor.

 

 

Ulusal Meslek Standartlarına Dair Tebliğ Yayımlandı

31844 sayılı 23.05.2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Ulusal Meslek Standartlarına Dair Tebliğ (“Tebliğ”) blok zincir programcısı, etik hacker, yapay zekâ programcısı ve dijital dönüşüm personeli gibi yeni mesleklere dair tanımlar içeriyor. Böylece dijital dönüşüm sektörünün hızlı bir ivme ile geliştiği gerçeği kurum ve kuruluşlarca da fark ediliyor.

 

 

AB, Hackerlara Karşı Ortak Güvenlik Anlayışı Benimsiyor

Avrupa Birliği (“AB”) kritik altyapılara yapılan siber saldırılar neticesinde hükümetler ve sektörlerin siber çöküşünü önlemeye yönelik yasa çıkardı. Siber saldırılara karşı AB stratejisinin temel taşını teşkil eden yasa ile kamu ve özel sektör dahil edilerek AB genelinde ortak bir siber güvenlik anlayışı uygulanması hedeflenmekte. Yasada öne çıkan başlıklar; enerji, sağlık ve dijital altyapı gibi sektörler için önlem ve raporlama yükümlülüklerinin getirilerek, siber güvenlik yükümlülüklerine tabi sektörlerin ve faaliyetlerinin listesinin güncellenmesi ve koordineli yönetim sağlanarak hızlı yanıt verilmesi için Avrupa Siber Krizler İrtibat Organizasyon Ağı’nın kurulması.

 

 

Mastercard’dan Yeni Teknoloji: Gülümseyerek Ödeme Yapın

ABD’li ödeme devi Mastercard (“Şirket”) Biyometrik Ödeme Programı’nı genişlettiğini, ödemelerin biyometrik kimlik kullanılarak yapılabileceğini duyurdu. Fiziksel olarak satın alma işleminin kameraya gülümsemek kadar kolay hale geldiğini belirten Şirket, uygulamanın pilot olarak Brezilya’da başlatıldığını, Asya ve Orta Doğu için ise plan yapıldığını belirtti.
 

 

Milli Uzay Programı Strateji Belgesi Yayımlandı

Resmî Gazete’de yayımlanan Milli Uzay Programı Strateji Belgesi’ne ilişkin Cumhurbaşkanlığı genelgesinde (“Genelge”), Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığı tarafından uzay çalışmalarına bir yol haritası teşkil edecek ve mevcut çalışmalara hız kazandırarak bu çalışmaları daha ileriye taşıyacak olan ve 2022-2030 yıllarını kapsayan Milli Uzay Programı Strateji Belgesi’nin yayımlanacağı bildirildi.
Cumhurbaşkanı, Genelge’nin, dünyadaki gelişmeler dikkate alınarak, ülkemizin uzay politikaları alanındaki vizyon, strateji hedef ve projelerinin koordineli ve entegre olarak yürütülmesi amacıyla yayımlandığını ifade etti.
 

 

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (“Yönetmelik”) 31845 sayılı 24.05.2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik’te toplantı yeri ve gösteri yürüyüşü güzerhanın belirlenmesinde “vatandaşın günlük yaşamını zorlaştırmayacak” kriteri, “vatandaşların günlük yaşamını aşırı ve katlanılamaz derecede zorlaştırmayacak” olarak değiştirildi.

 

 

Kamu İhalelerinde E-İhale Zorunluluğu

18 Mayıs 2022 tarihli Resmî Gazete’de Elektronik İhale Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (“Yönetmelik”) yayımlandı. Yönetmelik’te 1 Ağustos’tan itibaren yaklaşık maliyeti Kamu İhale Kanunu’nun ilgili maddesinde öngörülen eşik değerin yarısına kadar olan mal ve hizmet alımlarında ve açık ihale usulü ile gerçekleştirilen ihalelerin e-ihale ile gerçekleştirileceği ve 3 Ekim’den itibaren tüm açık ihaleler ile Kamu İhale Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince pazarlık usulü ile gerçekleştirilen ihalelerin de e-ihale yöntemi ile gerçekleştirileceği düzenlendi.

 

 

İngiltere’den Yüz Tanıma Şirketine 7,5 Milyon Sterlin Ceza

İngiltere’nin veri gözlemci kuruluşu Bilgi Komisyonu Ofisi (“ICO”), Avustralya Bilgi Komisyonu Ofisi ile ortak yürüttüğü soruşturma sonucu harekete geçti. 20 milyardan fazla fotoğraflık veri tabanına sahip yüz tanıma teknolojisi firması Clearview AI (“Şirket”), sosyal medya platformları ve web sitelerinden insanların görüntülerini izinsiz topladığı gerekçesiyle 7,5 milyon sterlinlik cezaya çarptırılarak Şirket’ten İngiltere vatandaşlarına ait bilgileri toplamayı durdurması ve elindeki verileri imha etmesi istendi.