Mart 2021 | Sayı 11

TEKNOLOJİ TARİHİNDEN SEÇKİLER

 

 

IBM ve SUN’ın İnternet Adresleri Çevrimiçi Oldu – 19.03.1986

35 yıl önce bugün internet dünyasının en eski 11. ve 12. adresleri olan “ibm.com” ve “sun.com” çevrimiçi hizmet vermeye başladı.

 

İŞTE HAFTANIN ÖNEMLİ HABERLERİ

 

 

2021’de Hukuk Teknolojilerini Bekleyen Trendler Açıklandı

Teksas merkezli hukuk danışmanlık şirketi Mitratech’in, önde gelen hukuk şirketleri ile yaptığı anket kurumsal hukuk teknolojisinin 2021’de daha gelişmiş ve yaygın hale geleceğini söylüyor. 2021 yılı hukuk teknolojisi trendlerini araştıran ankete göre, 2021 yılının gündeminde %44 ile sözleşme yönetimi başta gelirken, %42 ile yasal konuların yönetimi ve % 37 ile yönetişim, risk ve uyumluluk teknolojileri yer alacak. Ankete katılan hukuk firmalarının neredeyse tamamının ortak görüş bildirdiği konular ise veri güvenliği ve iş akışı otomasyonunun yaygınlaşması.

Devamını Oku

 

 

Rekabet Kurulu’ndan Unilever’e 480,2 Milyon TL İdari Para Cezası

Rekabet Kurulu tarafından Unilever Sanayi ve Ticaret Türk Anonim Şirketi (“Unilever”) hakkında yürütülen soruşturma 18 Mart 2021 tarihinde sonuçlanmıştır.

Buna göre, Unilever’in endüstriyel dondurma pazarında, anında tüketilen dondurma pazarında ve evde tüketilen dondurma pazarında hakim durumda olduğuna, uyguladığı indirimler vasıtasıyla hakim durumunu kötüye kullandığından ötürü 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine karar verilmiştir. Bunun yanı sıra Unilever’in Getir Perakende Lojistik Anonim Şirketi (“Getir”) ile akdettiği sözleşmede Getir’e Rekabet Kurulu’nun 15.05.2008 tarih ve 08-33/421-147 sayılı kararında yasaklanan rekabet etmeme yükümlülüğü getirdiğine ve bu nedenle de Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiğine karar verilmiştir.

Yapılan değerlendirme sonucunda ise, hakim durumun kötüye kullanılmasından dolayı 274.409.838,43 TL; rekabeti sınırlayıcı anlaşma nedeniyle ise 205.807.378,83 TL olmak üzere Unilever’e toplam 480 milyon 217 bin 217 TL idari para cezası verilmesi kararlaştırılmıştır.

 

 

DocsCorp’un Yeni İşbirliği Hukuk Firmalarına Küresel Ölçekte Fayda Sağlayacak

Verimlilik hizmetleri sunan şirketlerden DocsCorp, 17 Mart itibarıyla Reynen Court Solutions Shop’un bir üyesi olacağını açıkladı. Alanında ilk olan hukuk teknolojisi platformu, işletmelerin ihtiyaç duydukları hukuk teknolojilerini hızlı bir şekilde bulmasına, incelemesine, güvenli bir şekilde test etmesine ve uygulamasına olanak tanıyor. Çözüm Mağazası adını verdikleri sistem aracılığıyla 100’den fazla hukuk şirketini bir araya getiren Reynen Court, DocsCorp ile yaptığı işbirliği sayesinde bu alandaki çalışmalarını genişletebilmeyi amaçlıyor.

Devamını Oku

 

 

Ekonomi Reform Paketi Kapsamında Getirilen Dijital Bankacılık ve

Dijital Para Düzenlemesinin Bitiş Tarihleri Açıklandı

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Ekonomi Reformları Eylem Planı’nın reform takvimi uyarınca, dijital bankacılık lisansı ve kitle fonlama gibi yeniliklerin hayata geçeceği tarihler belli olmuştur.

12 Mart 2021 tarihinde açıklanan Ekonomi Reform Paketi kapsamında özellikle bankacılık sektörünü ilgilendiren önemli yenilik ve hedefler duyurulmuştu. Açıklanan yeniliklerden biri de finansal sektörün kurumsal altyapısını geliştirmek amacı taşıyan Dijital (Şubesiz) Bankacılık lisanslamalarına imkan sağlanacak olmasıydı. Yayımlanan reform takvimi ile birlikte, sorumlu kurumun Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu olduğu idari düzenlemenin eylem bitiş tarihi olarak 31 Aralık 2021 tarihi belirtilmiştir. Dijital bankacılık lisansı, şubesiz olarak faaliyet gösterecek uygulamalara dağıtılacak ve bu lisansı almak için, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenen kuralları karşılamak gerekecektir. Bu bağlamda, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nda bazı değişiklikler ve düzenlemeler yapılması beklenmektedir.

 

 

İngiltere Bazlı Consilia Hukuk Şirketi Pandemi Sürecinde Kurulan Girişimlere Destek Sağlıyor

Leeds merkezli bir hukuk şirketi olan Consilia Legal, karantinadan sonra kurulan ve büyüme planları olan Yorkshire merkezli firmalara iş güvenliği hizmetleri sağlamak için yeni bir kampanya başlattı. Firmadaki uzman istihdam hukuku ekibi, pandemi sürecinde kurulan yerel girişimcilik şirketlerine yardımcı olmak için iş hukukunun kritik yönleri hakkında hukuki danışmanlık sağlayacak. Nisan 2020’den sonra kurulan büyüme planlarına sahip yerel şirketler, bir dizi sanal seminer, rehberlik ve iş hukuku tavsiyelerinin yer alacağı programa başvurmaya davet ediliyor.

Devamını Oku

 

 

13 Yaş Altındaki Çocuklar için Özel Bir İnstagram Versiyonu Geliyor

Facebook, 2017’de yayına aldığı Messenger Kids uygulamasında olduğu gibi Instagram’a aileler için bir kontrol mekanizması ekleyeceğini bildirdi. Böylece, söz konusu proje ile çocukların sosyal medya dünyasına kontrollü bir geçiş yapması ve sosyal medyayı güvenli bir şekilde kullanabilmesi hedeflenmektedir.

Instagram’ın ürün başkan yardımcısı Vishal Shah tarafından yapılan açıklama ile, yeni bir gençlik ayağı oluşturularak gençler için mümkün olan en güvenli deneyimi sağlamak için bütünlük ve gizlilik çalışmalarının hızlandırılmasının ve 13 yaşından küçüklerin Instagram’ı ilk kez güvenle kullanmasına müsade eden bir Instagram sürümünün oluşturulmasının hedeflendiği belirtilmiştir.

 

 

İspanya Veri Koruma Otoritesi’nden Rekor Para Cezası: Veri İhlalleri Nedeniyle Vodafone

İspanya’ya 8,15 Milyon Euro’luk Para Cezası Verildi

11 Mart 2021’de İspanyol Veri Koruma Otoritesi (“AEPD”), pazarlama kampanyaları yürütürken birden fazla veri koruma yasasını ihlal etmesi nedeniyle telefon operatörü olarak hizmet vermekte olan Vodafone İspanya’ya toplamda 8,15 milyon Euro para cezası vermiştir. Söz konusu para cezası AEPD tarafından verilen bugüne kadarki en yüksek para cezasını teşkil etmektedir.

Özellikle AB Genel Veri Koruma Tüzüğü’nde (“GDPR”) öngörülen kurallara uyulmaksızın gerçekleştirilen veri aktarımları ve telefon aracılığıyla agresif pazarlama taktiklerinin kullanılması nedeniyle söz konusu cezanın verildiği belirtilirken, Vodafone İspanya’nın GDPR’a uyumluluk kapsamında gerekli idari ve teknik önlemleri alması ve bu yönde veri politikaları geliştirmesi gerektiği vurgulanmıştır.

 

 

Hukuk Okulları SYMROLIC Araştırma Konferansı’nda Bir Araya Geldi

Bu yıl 12 ve 13 Mart tarihlerinde Symbiosis Hukuk Okulu Pune, Covid 19 sonrası zorluklara odaklanan bir konferans düzenliyor. “Hukuk Kurallarının Bağlamı: Hindistan’dan ve Dünyadan Perspektifler” isimli bu sanal konferans hukuk ve hayatın yenilikçilik, bilim, teknoloji, yönetim, insan davranışları, küresel politikalar ve yönetişim bağlamlarında tartışılmasına olanak tanımayı amaçlıyor. 2012 yılından beri uluslararası boyutta hukuk alanındaki yenilikleri gündeme taşımayı hedefleyen SYMROLIC, önümüzdeki yıllarda da küresel politika ve hukuk alanındaki konferanslarını sürdürecek.

Devamını Oku

 

 

Virginia ABD’de Tüketiciler İçin Veri Gizliliği Yasası Çıkaran İkinci Eyalet Oldu

Virginia’nın Tüketici Veri Güvenliği Yasası, Vali Ralph Northam’ın imzasıyla 2 Mart Salı günü yasalaştı. Yasa tasarısı kullanıcılara kişisel verilerinin hedefli reklamlar için kullanılıp kullanılmadığını bilme hakkı ve vazgeçme seçeneği sunacak. Buna ek olarak, bu yeni yasa veri denetleyici ve veri işleyen firmalar için uygulanacak standartları ve firmaların sorumluluklarını da açıklayıcı niteliğe sahip. Yasa 1 Ocak 2023’ten itibaren uygulamaya konulacak.

Devamını Oku

 

 

Gerekçeli Kararın Geç Yazılması Sebebiyle Makul Sürede Yargılanma Hakkının

İhlal Edildiğine İlişkin Anayasa Mahkemesi Kararı

24 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 25 Şubat 2021 tarihli Anayasa Mahkemesi kararı uyarınca, işe iade talebiyle açılan davada gerekçeli kararın geç yazılması sebebiyle başvurucunun makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar verilmiştir.

İş akdinin işveren şirket tarafından feshedilmesini takiben başvurucu işçi, 21 Temmuz 2017 tarihinde iş mahkemesinde işe iade talebiyle dava açmıştır. Mahkeme, 18 Ekim 2017 tarihinde davanın kabulüne ve başvurucunun işe iadesine karar vermiştir. Mahkeme ayrıca karar kesinleştikten sonra başvurucunun işveren tarafından işe başlatılmaması halinde tazminata, boşta geçen süre ücretine ve diğer haklarının işveren tarafından ödenmesine işçiye karar vermiştir. Ancak gerekçeli kararın henüz yazılmadığı gerekçesiyle başvurucu Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuş, mahkeme ise gerekçeli kararı 7 Şubat 2019 tarihinde yazmıştır.

Anayasa Mahkemesi yaptığı değerlendirme sonucunda, kararın icra kabiliyeti kazanabilmesi için kesinleşmesi gerektiğini vurgulayarak gerekçeli kararın 1 yıl 3 ay 29 günlük sürede yazılmasının makul kabul edilemeyeceğinden hareketle işçinin ekonomik olarak mağdur olduğuna kanaat getirmiştir.

 


ARKA PLAN

Mart ayı hukuk teknolojilerinde yeni trendlerin tartışıldığı bir ay oldu. Dünya genelinde artan aşılama ile birlikte Covid 19 pandemisinin sonuna gelindiği düşünceleri yaygınlaşırken firmalar da pandemi sonrası dünyada onları nelerin beklediğini merak ediyor. Dünyanın büyük kısmı masa başı işlerin yoğun olduğu neredeyse her sektörde uzaktan çalışmayı tartışırken, Türkiye’de de Koç ve Sabancı gibi büyük kuruluşlar esnek ve uzaktan çalışma biçimlerine geçtiklerini açıkladılar. Söz konusu yeni gelişmeler hem çalışanların hem de yöneticilerin çalışma pratiklerini yeniden gözden geçirmelerinin zamanı geldiğini gösterirken, yapılan araştırmalar yöneticilerin hala çalışanlarını “izleme” ihtiyacı içinde olduğuna işaret ediyor. Raconteur’un çalışan izleme sistemleri üzerine yaptığı araştırmalar firmaların çalışanlarını izlemek için yeni yatırımlar yaptıklarını ancak çalışanların bu durumdan pek hoşnut olmadıklarını ortaya koyuyor. Diğer yandan bu durumun ne kadarı kişisel hak ve özgürlüklerin ihlali anlamına geliyor, bunu gelecek gösterecek. Hukuk teknolojileri 2021 trendleri sözleşme ve hukuki konuların yönetimi alanlarını kolaylaştıracağı düşünülen yazılımlar ve veri güvenliği üzerinde yoğunlaşıyor. Ancak bunların yanında yönetişim ve sürdürülebilirlik gibi kavramlar da teknolojik gelişmelerle birlikte gündeme gelmeye başlıyor. Yakın gelecekte çalışanların ve müşterilerin iş yapma biçimlerinin ve insan ilişkilerinin göz önünde bulundurulduğu bir sistem ihtiyacı öne çıkacak gibi görünüyor.

 

HAFTANIN İNFOGRAFİĞİ

 

 

Raconteur’un hazırladığı infografik, Covid 19 sonrası evden ve uzaktan çalışma biçimlerinin artması sebebiyle işyerlerinin, çalışanların verimliliklerini kontrol etmek amacıyla kurduğu izleme sistemlerini inceliyor. Çalışmaya göre, çalışanların yüzde 48’i izlenmelerinin yöneticileriyle aralarındaki ilişkiyi olumsuz etkilediğini düşünüyor. Yüzde 82’lik bir grup evden çalışmanın verimliliği artırdığını söylerken, çalışanların yüzde 63’ü iş ortamının daha verimli olduğunu düşünüyor. Grafikte, çalışanların daha uzun saatler çalışabildiği ve esnek çalışmaya geçen şirketlerde çalışanların performansının arttığı görülüyor.

İnfografiğe Git

 

Haftanın Kursu

 

 

Northeastern Üniversitesi tarafından verilen Veri Güvenliğinin Temelleri kursu, veri gizliliği teorilerini ve sosyal medya ve yapay zeka bağlamında inceliyor. Kurs ayrıca
hukuk alanında çalışan profesyoneller, teknik uzmanlar ve uygulama alanında çalışan kişilerin karşılaştıkları veri güvenliği sorunlarını da birinci elden dinlemeyi vadediyor. Ek olarak gazetecilik, izleme, yüz tanıma ve biyometrik gibi yeni teknolojiler konularında da veri güvenliğinin nasıl sağlanacağı kursun konuları arasında yer alıyor. Katılımcılar kursu tamamladıklarında CPE kredisi almaya hak kazanıyor.

Kursa Git

 

Haftanın Videosu

 

 

Yazılım yönetimi hakkında içerikler üreten Agiloft yayınladığı videoda, hukuk teknolojilerini çevreleyen kavram ve bilgi karmaşasını gidermeyi amaçlıyor. Colin Levy ve Danielle Haugland tarafından verilen on beş dakikalık bu kısa webinar
hukuk teknolojileri alanına girmek isteyen ancak nereden başlaması gerektiği konusunda kararsız kalan profesyoneller için bir giriş niteliğinde. Neredeyse her gün herkesçe kullanılan Word, Excel gibi yazılımların hukuk teknolojilerindeki yerine vurgu yapılırken müşterilerle birlikte çalışırken kullanılan diğer işbirliği yazılımlarının kullanımları hakkında da bilgiler yer alıyor. Video aynı zamanda firmaların hukuk teknolojilerine yönelmeden önce çalışanlarının ve müşterilerinin çalışma biçimlerine odaklanması gerektiğine dikkat çekiyor.

Videoyu İzle

 

HAFTANIN SÖZÜ

 

 

“Kendi hayallerini gerçekleştir! Yoksa, bir başkası seni kendi hayallerini gerçekleştirmek için tutacaktır.”
– Farrah Gray