Mart 2021 | Sayı 12

TEKNOLOJİ TARİHİNDEN SEÇKİLER

 

 

Gmail Hizmete Girdi – 01.04.2004

2004 yılı 1 Nisan günü, bugün en geniş kullanım alanına sahip olan Gmail mail hizmeti kullanıma açıldı. O dönem yalnızca davetiye ile kullanılabilen hizmetin 1 Nisan’da kullanıma açılması sebebiyle önce 1 Nisan şakası olduğu düşünülse de sunduğu hizmet kalitesi sayesinde kullanıcıların Gmail’i benimsemesi uzun sürmedi.

 

İŞTE HAFTANIN ÖNEMLİ HABERLERİ

 

 

ABD’de Sosyal Medyada Yanlış Bilgilerin Yayılmasını Önlemek İçin Yasal Düzenlemeler Yapılacak

Google, Facebook ve Twitter icra kurulu başkanları Mark Zuckerberg, Sundar Pichai ve Jack Dorsey sosyal medyada yaygınlaşan çarpıtılmış haberleri yayma yüzünden yeniden eleştirilerin hedefinde. ABD hükümetine ifade veren önde gelen sosyal medya platformlarının yöneticileri, sosyal medyada yayılan yanlış bilgilerin ve haberlerin önüne geçmek için gerçekleştirecekleri projeleri ve düzenlemeleri yapılan çevrimiçi oturumda sundular. Endüstrinin kendi düzenlemelerini yapmakta yetersiz kaldığına dikkat çeken komite, teknoloji devlerinin patronlarını özellikle de çocukları hedefleyen yanlış bilginin önüne geçmek için yeterince güçlü önlemler almamaları sebebiyle eleştirdi.

Devamını Oku

 

 

“Hamiline Yazılı Pay Senetlerinin Merkezi Kayıt Kuruluşuna Bildirilmesi ve

Kayıt Altına Alınması Hakkında” tebliğ yayınlandı.

6 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ilgili tebliğ uyarınca, ticaretin daha güvenli bir şekilde yapılabilmesi adına hamiline yazılı pay senedi ihraç eden anonim şirketler Merkezi Kayıt Kuruluşu’na (MKK) bildirimde bulunulacaktır. Bildirimler bu sistemle elektronik ortamda kolaylıkla yapılabilecek olup bildirim yapılmadığı sürece pay sahipleri, kanundan doğan paya bağlı haklarını kullanamayacaktır. Mevcut hamiline yazılı pay senetlerinin kayıt altına alınmasına ilişkin geçiş süreci 31 Aralık 2021’e kadar tamamlanacaktır.

 

 

Bulut ve Blockzincir Teknolojileri İlerleyen Yıllarda Hukuk Trendleri Arasına Olacak

Amerikan Barolar Birliği tarafından hazırlanan 2020 Legaltech Araştırma Raporu’na göre, hukuk teknolojilerinde verimliliği arttıran ve hata payını azaltan yapay zeka kullanımı ilerleyen yıllarda artacak. Raporda, hukuk firmalarının hukuksal süreçlerde blockzincir teknolojilerine yer vereceğine de değiniliyor. Ancak bu teknolojilerin yüksek maliyetli olması ve firmaların özellikle veri güvenliği sebebiyle adaptasyon konusunda çekincelerinin olması süreci yavaşlatan unsurlar arasında gösteriliyor.

Devamını Oku

 

 

533 Milyon Kullanıcı Verisinin Sızdırılması Üzerine Facebook Hakkında KVK Kurulu ve BTK Harekete Geçti!

3 Nisan 2021 tarihinde Facebook’a gerçekleştirilen siber saldırı sonucunda 533 milyon kullanıcıya ait telefon numarası, e-posta adresi, konum bilgisi, doğum tarihi gibi kişisel bilgilerin sızdırıldığı açıklanmıştı.

106 ülkeden kullanıcılara ait bilgiler sızdırılırken ABD’den 32 milyon, İngiltere’den 11 milyon, Hindistan’dan 6 milyon ve Türkiye’den ise 19 milyon 638 bin 821 kişi de bu kullanıcılar arasında yer almış ve hacker gruplarında ücretsiz bir şekilde bilgileri sızdırılan kullanıcılar siber saldırılar için açık hedef haline gelmiştir.

Kullanıcı bilgilerinin sızdırılması üzerine, Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından Facebook hakkında resen inceleme başlatılmıştır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ise resmi olarak Facebook’a başvuru yaparak kullanıcı verileri çalınan Türk vatandaşları için bilgi talebinde bulunmuştur.

 

 

Dijital Sözleşmeleri Güvenli ve Pratik Hale Getiren İki Yazılım Şirketi Birleşiyor

L’Oréal ve Mastercard gibi öncü şirketlerin sözleşmelerini hızlandırmak, kolaylaştırmak ve anlaşmalarda uyumluluğu sağlamak amacıyla kullandığı sözleşme yönetim platformu Ironclad, PactSafe’i satın aldığını duyurdu. Indianapolis merkezli PactSafe, şirketlerin elektronik ortamda oluşturduğu anlaşmaların kolay bir şekilde yönetilmesini sağlayan bir clickwrap platformu. Her çeşit sözleşmeyi işeyebilecek tek platform olan Ironclad, yasal şartları dijital ortamda düzenleyerek sözleşmelerde riskleri tespit edip önleyen PactSafe sayesinde müşteri memnuniyetini artırmayı planlıyor.

Devamını Oku

 

 

Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespitine ilişkin Yönetmelik Yayımlanmıştır

“Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasına İlişkin Yönetmelik”, 1 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Yönetmelik hükümleri, 1 Mayıs 2021 tarihi itibariyle yürürlüğe girecektir.

Yönetmelik uyarınca, bankalar tarafından kullanılabilecek uzaktan kimlik tespiti yöntemlerine ve bankacılık hizmetlerine yönelik olarak yazılı şeklin yerine geçecek şekilde sözleşme ilişkisinin kurulmasına ilişkin usul ve esaslar düzenlenmiş; uzaktan kimlik tespiti sürecinde uyulması gereken genel ilkeler belirlenmiştir.

Böylelikle, bankalar ile potansiyel müşteriler arasında ilk defa sözleşme ilişkisi tesis edilirken yüz yüze gelme ihtiyacı ortadan kaldırılarak 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren sürecin dijital ortamda başlayıp dijital ortamda sonlanması mümkün hale gelmiştir.

 

 

Şirketlerin Yenilikçi Hukuk Teknolojilerini Benimsemesi Uzun Zaman Alıyor

İngiltere ve Galler Hukuk Derneği’nin yaptığı araştırmaya göre, hukuk firmaları teknolojide ve dijital adaptasyon konusunda büyük baskı altında. Yapılan literatür incelemesi ve 47 röportaj sonucu oluşturulan rapor, işletmelerin hukuk teknolojilerine tam bir entegrasyon sağlayamadığının altını çiziyor. Paylaşılan rapora göre daha iyi müşteri hizmeti sağlayabilecek hukuk teknolojilerinin sektörde tam anlamıyla benimsenmesi 10 yılı bulabilir.

Devamını Oku

 

 

Dijital Dönüşüm kapsamında Dünyada e-kimlik Uygulamasına Geçen İlk Ülke Ukrayna Olacak.

23 Ağustos 2021 tarihinde başlatacağı sistemle “e-kimlik” uygulamasına geçerek Dünyada bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Buna göre, Ukrayna vatandaşları kimlik bilgilerine akıllı telefonlarına indirdikleri “Diia” isimli uygulamadan erişebilecek. Söz konusu uygulama, dijitalleşme yolunda atılan büyük bir adım olmakla birlikte, birçok ülkede yayılma potansiyeli olan bir yenilik olacak.

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mihail Fedeorov yaptığı açıklamada Diia’dan erişilebilen kimlik bilgilerinin ilgili kurumlar tarafından verilen kimlik kartları kadar geçerli olacağını vurguladı. Bununla birlikte, tüm akıllı telefonlara yüklenebilecek olan Diia uygulaması Ukrayna vatandaşlarının her türlü resmi işlemlerini yapabilmesini sağlayacak.

E-kimlik uygulamasının normal bir kimlikten farksız olduğuna yapılan vurguya istinaden, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy tarafından “gurur kaynağı” olarak değerlendirilen Diia’nın kullanılmaya başlanmasıyla beraber kimlik kartı ya da ehliyet gibi kartların taşınmasına gerek kalmayacağı belirtiliyor.

 

 

İngiltere’nin İlk Lawtech Sandbox’ı Hukuk Teknolojilerinin Önünü Açacak

Birleşik Krallık destekli hukuk girişimi LawtechUK, 2020’nin aralık ayından beri süren deneme aşamasını başarıyla tamamlayarak sektörde yerini aldı. Yeni hukuk teknolojilerinin güvenli şekilde test edilmesini sağlayacak ilk Sandbox denemesi olan yazılım, İngiltere’nin önde gelen 5 hukuk firmasıyla başarılı şekilde bir çalışma gerçekleştirdi. İngiltere’de hukuk alanında çığır açtığı düşünülen girişim sayesinde, artık hukuk teknolojileri pazara güvenli ve hızlı şekilde dahil olabilecek.

Devamını Oku

 

 

Google ve Oracle Arasında 10 Yıldır Süren “Android” Davası Sonuçlandı.

Yazılım dünyasının iki dev şirketi olan Google ve Oracle arasında 10 yılı aşkın bir süredir devam eden, defalarca karara bağlansa da itirazlarla bu kararların bozulduğu fikri mülkiyet davası nihayet sonuçlandı. ABD Yüksek Mahkemesi, Oracle’ın talebini haksız buldu ve böylelikle ABD’li teknoloji şirketi Oracle, Android işletim sisteminin geliştirilmesinde Java kodlarının izinsiz kullanıldığını iddia ederek Google’a açtığı davayı kaybetmiş oldu.

Oracle, Android işletim sistemlerinde Java kodlarını izinsiz kullandığı için 2010 yılında Google’a dava açmış, yüksek miktarda tazminat talep etmişti. Google ise, 2007’de cep telefonları için bir işletim sistemi olarak geliştirilen Android’i hazırlarken milyonlarca satır yeni bilgisayar kodu yazıldığını, yazılım tabanı olarak kullanılan Java’dan ise yalnızca 11 bin 330 satır kod kullanıldığını belirterek, fikri mülkiyet iddiasının haksız olduğunu savunmuştu.

 


ARKA PLAN

Bugün bulunduğumuz noktada hukuk ve teknoloji pek çok alanda el ele veriyor. Teknoloji, yalnızca sözleşme süreçlerinin kolaylaştırılması ya da uzun süren evrak işlemlerinin hızlandırılması değil, çevreye karşı işlenen suçlarda da ne kadar faydalı olabileceğini yakın zamanda kanıtladı. Yasadışı ağaç kesiminin önüne geçmek ve çevreye karşı işlenen suçlara karşı verilen mücadelede ilerleme sağlamak için kullanılan yapay zeka teknolojisi gelecekte bu alanda yapılabileceklere dair ümit vadediyor. Diğer yandan teknolojinin gelişmesi ve özellikle de hukuk alanına entegre olması konusunda etik ve yanılma payı gibi konulardaki endişeler de artıyor. Hukuk firmalarının yeni teknolojileri entegre etme konusundaki çekincelerinin diğer bir nedeni ise veri güvenliği. Ayrıca hızla yayılan ve kullanıcı sayısı günden güne artan sosyal medya platformlarının özellikle çocuklara yönelik meselelerde yanlış bilgi ya da dezenformasyonun önüne geçmede yetersiz kalması ve kişisel verilerin korunması konusunda gerekli önlemleri almada gecikmesi de teknoloji ve veri güvenliği konusunun özellikle devletler tarafından sorgulanmasına neden oluyor. İngiltere’de yapılan araştırmanın sonuçlarına göre tüm bu çekincelere süreçlerin dijitalleşmesinin yavaşlığı da eklenince gerçek bir dijital entegrasyonunun en az on yılı bulabileceği düşünülüyor. Yine de hukuk alanında yapay zeka, bulut teknolojiler ve hatta blokzincir 2020’lerin sonlarına kadar sektördeki yerini sağlamlaştıracak gibi görünüyor.

 

HAFTANIN İNFOGRAFİĞİ

 

 

Raconteur’ün hazırlamış olduğu grafiğe göre internette gerçekleşen illegal aktivitelerin alanı olan Dark Web, yalnızca kişilere zarar vermekle kalmıyor aynı zamanda ciddi bir ekonomik kayba da neden oluyor. Araştırmaya göre çalınan kişisel bilgiler her yıl 1,5 trilyon dolara mal oluyor. Symantec’in araştırması çalınan yalnızca 10 kredi kartının bile siber suçlular için 2 milyon dolardan fazla gelir demek olduğunu gösteriyor. Kişilerin Dark Web’i kullanma motivasyonları arasında ise internette anonim olma isteği, devletlerin uyguladığı sansürden kaçma ve kendi kişisel bilgilerini koruma gibi sebepler yer alıyor.

İnfografiğe Git

 

Haftanın Kursu

 

 

Cert Nexus tarafından verilen Veri Tabanlı Teknolojilerin Etik Kullanımının Desteklenmesi isimli kurs otomasyon sistemlerinde ortaya çıkabilecek yanılma paylarını giderme amacı taşıyor. Etnisite, cinsiyet ya da demografik olgular içeren konularda sosyo-ekonomik eşitsizliklerin sürdürülmesinden kaçınılabilmesi için çözümler yaratmayı içeren kurs Sertifikalı Etik Gelişen Teknolojiler Uzmanı kursları serisinin de ilki. Bu kursta kursiyerler gelişen teknolojileri ve bu teknolojiler bağlamında veri tabanlı etik strateji ve çözümlerin neler olabileceğini öğreniyor. Ayrıca sık karşılaşılan yanılgılar, etik problemler ve mahremiyet politikaları da kursun bir parçası olarak sunuluyor.

Kursa Git

 

Haftanın Videosu

 

 

Çığır açan yenilikler hakkında mini belgeseller yayınlayan Seeker Wild Crime’ın paylaştığı videoda yasadışı eylemlerin önüne geçecek yeni bir buluştan bahsediliyor. Amerika’da Orman Ürünleri Laboratuvarı ekibinin tasarımı sayesinde özellikle Asya’da süregelen ormansızlaşmanın önüne kolay şekilde geçirilebilmesi hedefleniyor. Videoda, yürütülen projenin temel hedefinin, yasadışı ağaç kesiminin yanı sıra uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığı yapan suç örgütlerine ulaşmak olduğu belirtiliyor. Yapay zeka ile çalışan ve tek ele sığabilecek kadar küçük olan bu cihaz sayesinde 10 yıllık ağaç anatomisi bilgisi kullanılarak ağacın türü ve habitatı gibi bilgilere ulaşmak kolaylaşıyor. Kaynak ağacın bilgisine ulaşarak yasadışı eylemleri saptamakta kullanılan bu cihaz, yasal süreçleri hızlandırma ve etkili sonuç almada çığır açacak.

Videoyu İzle

 

HAFTANIN SÖZÜ

 

 

“Şansa fazlaca inanan birisiyim; ne kadar sıkı çalışırsam, şansımın o kadar arttığını keşfettim.”
– Thomas Jefferson