Mart 2021 | Sayı 9

TEKNOLOJİ TARİHİNDEN SEÇKİLER

 

 

Mir Uzaya Gönderildi – 20.02.1986

Sovyetler Birliği 20 Şubat 1986 tarihinde içinde kozmonotlar için tam teşekküllü bir yaşam modülü de yer alan Mir Uzay İstasyonu’nun ana modülünü uzaya gönderdi.

 

İŞTE HAFTANIN ÖNEMLİ HABERLERİ

 

 

Insight Optix 2021 İnovasyon Lideri Oldu

New York merkezli The National Law Journal geçtiğimiz hafta Hukuk Teknolojileri Öncüleri Listesini yayınladı ve hukuk teknolojileri firmalarında Insight Optix’i 2021’in inovasyon lideri seçti. Insight Optix’in hukuk alanında çalışanların araştırma yükü ve maliyetini azaltmaya yönelik ürünü Evidence Optix, şirketin bu listeye girmesini sağlayan öncü ve yenilikçi ürünü olarak gösterildi. Bu yeni yazılım gerçek zamanlı maliyet hesabı ve veri kaynağı takibi gibi işlevleri sayesinde avukatlar için çeşitli kolaylıklar sağlıyor.

Devamını Oku

 

 

Kısa çalışma Uygulaması 31 Mart 2021 Tarihine Uzatılmıştır

19 Şubat 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca, COVID-19 nedeniyle oluşan zorlayıcı sebep gerekçesiyle 31 Ocak 2021 tarihine kadar kısa çalışma başvurusu yapan işyerleri için kısa çalışma ödeneği süresi 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatılmıştır.

 

 

Yakın Gelecekte Hukuk Teknolojilerini Benimseyen Hukuk Firmaları Başarılı Olacak

Geçtiğimiz hafta Avustralya Tüketici Destek Derneği’nin (ACSO) paylaştığı rapora göre hukuk teknolojileri artık müşteri taleplerinden hükümet reformlarına kadar pek çok süreci etkiliyor. Bu da medeni hukuk firmalarının şayet hukuk teknolojilerine adapte olamazlarsa sektörde varlıklarını sürdürmekte zorlanacaklarına işaret ediyor. Hukuk teknolojilerinin verimliliği artırırken maliyeti düşürdüğüne değinen rapor, hukuk firmalarını yeni hukuk teknolojilerine yatırım yapması için teşvik ediyor. Rapora göre hukuk firmalarını geliştirecek temel etmen ise teknoloji sayesinde tüketici memnuniyetini merkeze koymak.

Devamını Oku

 

 

Şirket Kuruluş Sözleşmelerinin Elektronik Ortamda İmzalanması İmkanı Getirildi

Ticaret Bakanlığı, şirketleri temsil edecek kişilerin sunmaları zorunlu olan imza beyannamelerini artık Ticaret Sicil Müdürlüklerine gidilmesine gerek kalmadan sunabileceklerine ilişkin bir düzenleme yapmıştır. Bu düzenlemeye göre şirketler adına imza atacak kişilerin imzaları, bunların ticaret siciline tescili sırasında kamu kurum ve kuruluşlarının veri tabanlarında tutulan imza verilerinden elektronik ortamda temin edilerek Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’ne (MERSİS) kaydedilecek. İmza beyanı verilmesi için ticaret sicili müdürlüğüne gidilmesine gerek kalmayacaktır.

 

 

Amerika’da Hukuk Öğrencileri İçin LegalTech Dersleri Verilecek

New York Hukuk fakültesi dekanı geçtiğimiz hafta Hukuk İşletmeciliği ve Şirket İçi Danışmanlığı Enstitüsü’nü açtığını duyurdu. Öğrencilere iyi avukatlık becerilerinin yanında kurum içi başarı ve verimlilik gibi ek becerileri de kazandırmayı amaçlayan kurum, hukuk teknolojileri üzerine de dersler verecek. Fakültede verilen derslerin hukuk sorunlarını teknoloji yoluyla çözmeye ve siber güvenlik sorunlarını anlamaya yönelik olması bekleniyor.

Devamını Oku

 

 

Uber İngiltere’den Uber Çalışanlarına Yönelik Karar

İngiliz Yüksek Mahkemesi akıllı telefon uygulaması üzerinden taksi hizmeti veren ABD’li şirket Uber’in tüm sürücülerini şirketin çalışanları olarak göstermesi gerektiğine hükmetmiştir. Mahkemenin kararına göre, Uber sürücüleri, normal çalışanların sahip olduğu asgari ücret, yıllık izin, tazminat gibi işçilik haklara sahip olacaktır.

İngiltere’de Uber araçlarıyla hizmet veren iki sürücü, 2016 yılında işçilik haklarına ilişkin şirkete karşı dava açmış olup söz konusu davada aleyhine karar çıkması nedeniyle Uber, uyuşmazlığı temyize götürmüştür. İngiliz Yüksek Mahkemesi’nin kararı uyarınca Uber sürücülerinin serbest meslek sahibi olarak kabul edilemeyeceği, şirketin çalışanları olarak tanımlanmaları ve bu kapsamda haklara sahip olmaları gerektiğine hükmedilmiştir. Söz konusu Yüksek Mahkeme Kararı, İngiltere’de binlerce Uber sürücüsünün işçilik alacakları hakkı kazanacağı anlamına gelmektedir. Ayrıca, mevcut emsal karar nedeniyle Uber’in işçilik haklarına ilişkin yüklü tazminat talepleri ile karşılaşması da mümkün olacaktır.

 

 

Hukuk Teknolojileri Üreten Yedi Startup Ortak Proje İçin Buluşuyor

Mirage’ın haberine göre Sydney merkezli hukuk firması Allens’in açtığı 8 haftalık online projesi Legal Accelerator’a dünyanın dört bir yanından 120 startup başvurdu. Tüm katılımcılar arasından akıllı sözleşme, belge operasyonu ve yapay zekâ üzerine çalışan 7 startup Allens’in projesine dahil edilmeye uygun görüldü. Dört farklı merkezde bulunan bu startup’lar, Allens’in mentor ve uzmanları ile büyüyecek ve yeni hukuk teknolojilerine imza atacak.

Devamını Oku

 

 

ILO’nun Raporuna göre Dünyada Son 10 Yılda Dijital Çalışma Platformları Beş Kat Büyüdü

Rapora göre dijital çalışma platformları sayesinde geleneksel işgücü piyasalarında kendilerine yer bulamayan kadınlar, engelliler, gençler ve bunun gibi kişiler için yeni iş imkanları sağlanıyor.

Platform çalışanlarının karşılaştığı zorluklara da raporda yer verilmiş. Buna göre; çalışma koşulları, iş ve gelir düzenliliği, sosyal koruma, örgütlenme ve toplu pazarlık haklarına erişim olmaması alanlarında çalışanlar zorluk yaşıyor. Çalışma saatlerinin de ayrıca genellikle uzun ve belirsiz olduğuna raporda değinilmiştir.

 

 

Barclays ile Çalışacak Hukuk Firmaları Ortak Platformda Birleşiyor

İngiltere merkezli finans ve yatırım şirketi Barclays ile iş yapmak isteyen hukuk firmaları bundan sonra LegalEye isimli ortak bir platform üzerinden çalışacak. Daha birleşik bir yasal ekosistem oluşturmayı hedefleyen LegalEye sistemine şimdiden altı firma dahil oldu. LegalEye sistemi sayesinde şirket içi çalışanların ve firmaların etkileşimlerini yönetebilmek ve yasal faaliyetleri şeffaflaştırmak da kolaylaşacak. Ayrıca bu platformun bilgi paylaşımını artırması da bekleniyor.

Devamını Oku

 

 

İleti Yönetim Sistemine Yoğun İlgi!

Ticaret Bakanlığı tarafından, tüketicilerin istenmeyen SMS, e-posta ve sesli aramalar gibi ticari iletilerle ilgili maruz kaldığı rahatsızlıkların ortadan kaldırılması amacıyla oluşturulan İleti Yönetim Sistemi (İYS), 7 Ocak 2021 tarihinden itibaren e-Devlet’te vatandaşların kullanımına açılmıştı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yaptığı paylaşımda, bugüne kadar 2 milyonun üzerinde vatandaşın sisteme girerek onaylarını kontrol ettiğini, 32,2 milyon ret işlemi ve 300 bine yakın onay işlemi gerçekleştiğini bildirdi.

İYS uygulamasıyla tüketiciler, tüm ticari elektronik ileti onaylarını tek bir noktadan görebiliyor, kontrol edebiliyor ve reddedebiliyor. Hizmet sağlayıcıları tarafından pazarlama amacıyla gönderilen SMS ve e-posta ve çağrı merkezi üzerinden yapılan arama iptali için e-Devlet üzerinden veya www.iys.org.tr adresinden onay ve ret hakkını kullanarak tercihlerinizi düzenleyebilirsiniz.

 

 

VERBİS’e Kayıt için Son Tarih: 31 Mart 2021

Veri sorumlusunun en önemli yükümlülüklerinden biri olan Veri Sorumluları Sicili’ne (VERBİS) kayıt için öngörülen süreler, son olarak Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun 23 Haziran 2020 tarihli kararı ile uzatılmıştı.

Söz konusu karar doğrultusunda, yıllık çalışan sayısı 50’den az ve yıllık mali bilançosu 25 milyon TL’den az olup ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel veri işleme olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumluları ile kamu kurum ve kuruluşlarının VERBİS’e kayıt yükümlülüğünü yerine getirmeleri için belirlenen süre 31 Mart 2021 tarihinde sona ermektedir.

 

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 5G Altyapısı ile ilgili Çalışmalarını Devam Ettiriyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (“BTK”) endüstride hızlı bir dönüşümü beraberinde getirecek 5G teknolojisinin önemini belirtmiş olup, bu sayede akıllı şehirler, akıllı ulaştırma sistemleri, akıllı hastaneler gibi nice alanın temel altyapısının oluşturulacağını belirtmiştir. BTK, yerli ve milli 5G teknoloji altyapısının kurulması için kurum ve firmalara çağrıda bulunmuştur. Gelişen teknolojiler ile ülkelerin siber güvenliğinin de en az fiziki güvenlik kadar önemli olduğunun altı çizilmiş olup 5G sürecinde veri güvenliğinin de önemli konulardan biri olacağı vurgulanmıştır.

 


ARKA PLAN

2020 yılı dünya için dijitalleşme eşiklerinin çok kısa sürede aşıldığı bir yıl oldu. Avustralya Tüketici Destek Derneği’nin (ACSO) yaptığı çalışmaya göre kısa süre içinde hukuk alanındaki yeniliklere adapte olamayan firmaların sektörde tutunmaya devam etmesi zorlaşacak. Gelişen teknolojilerin hem devletlerin çalışma biçimleri hem de müşterilerin taleplerini şekillendirdiği günümüzde, yalnızca mühendislik ya da yazılım sektörlerinin değil hukuk, sigortacılık hatta sosyal hizmetler gibi kişilerle doğrudan çalışan birçok sektörün de dönüşüme uğraması bekleniyor. Bu dönüşüme üniversiteler de adapte olmaya başladı. New York Hukuk bu alanda öncülerden biri oldu. Artık derslerde yalnızca yasalar ve uygulamalar değil, verimlilik, teknolojiye adaptasyon ve siber güvenlik gibi konulara da yer verilecek. Teknolojinin her alanda kendine hızla yer bulmasının pozitif etkilerinin yanı sıra hem bireysel hem de uluslararası düzeyde ciddi sorunlara yol açan bazı negatif yönleri de bulunuyor. Bunların başında da siber tehlikeler ve anlaşmazlıklar yer alıyor. Özellikle uluslararası ve kurumsal hukuk alanlarında faaliyet gösteren şirketler için büyük önem arz eden siber çatışmalar, dünyanın gündemini gelecek yıllarda daha da sık meşgul edecek gibi duruyor. Diğer yandan her ne kadar gündelik hayatımız her yönüyle dijitalize oluyorsa da dünyanın hala aşamadığı sorunlar geçtiğimiz yüz yıldan beri aynı. Toplumsal cinsiyet, etnik köken ya da fiziksel engeller hala pek çok sektörde bireysel ilerlemenin önünde bir engel teşkil ediyor. Raconteur’ün Sunday Times’da yayımlanan İngiltere bazlı son çalışmasına göre İngiltere’deki avukatların yalnızca %3’ü engelli statüsündeyken, üst düzey yöneticiler arasında etnik çeşitlilik ise %8 düzeyinde.

 

HAFTANIN İNFOGRAFİĞİ

 

 

Farklılıklara açık ve kapsayıcı politikaları benimseyen hukuk firmaları sektörde diğerlerinden daha başarılı olmalarının yanı sıra daha iyi bir toplumun da öncüsü oluyorlar. Ancak her ne kadar son yıllarda toplumsal cinsiyet, etnisite gibi konular giderek ön plana çıkıyor olsa da hukuk firmalarında özellikle üst düzey pozisyonlarda bu çeşitliliği görmek henüz mümkün değil. Raconteur’ün İngiltere’de faaliyet gösteren hukuk firmalarını baz alarak hazırladığı infografik firmalardaki organizasyonel çeşitlilik ve kapsayıcılığı ortaya koyuyor.

İnfografiğe Git

 

Haftanın Kursu

 

 

New York State Üniversitesi SUNY programı kapsamında sunulan online kurslardan biri olan Uluslararası Siber Çatışmalar (International Cyber Conflicts) kursu katılımcılara uluslararası siber çatışmalar, yasalarla ilişkili siber suçlar ve siber savaşlar ile ilgili gerekli donanımı kazandırmayı vadediyor. Ulusal sınırları aşan bu gibi problemlerin çözümü ve yönetimi için gerekli olan disiplinler arası bakış açısını vermenin yanı sıra siber tehlikelerin karakteristikleri, psikolojik ve sosyopolitik faktörleri ve bu alandaki uluslararası çalışmaları özetliyor. Kurs uluslararası katılımla yürüyor.

Kursa Git

 

Haftanın Videosu

 

 

Çeşitli kariyerleri için geniş bilgi ve kaynak yelpazesi sunan City Career Series’in paylaştığı videoda hukuk teknolojileri sektöründe karşılaşılan zorluklar ve bu alanda oluşmuş trendlere değiniliyor. Hukuk teknolojisinin yaygınlaşmasında yapay zekanın büyük rol oynadığından bahseden videoda, bu teknolojiler sayesinde hukuk firmalarındaki çalışmaların daha verimli hale geldiği ve şirketlerin sorunlarına hızlı teknolojik çözümler bulduğu belirtiliyor. Videoya göre firmaların öncesinde avukatları görevlendirerek yürüttüğü süreçler otomatikleştiğinde, şirketin yeni avukatlara ihtiyacının azalması hukuk teknolojisine geçiş sürecinde karşılaşılacak sorunlardan birisi. Videoda ayrıca Covid-19’un, hukuk teknolojisi ile büyüyüp gelişen şirketlere olumlu etkisinden de bahsediliyor.

Videoyu İzle

 

HAFTANIN SÖZÜ

 

 

“Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirecektir.”
– Albert Einstein