Mart 2022 | Sayı 35

Bülteni Dinle

 

İŞTE HAFTANIN ÖNEMLİ HABERLERİ

 

 

İngiltere Mali Düzenleyicisi 2021 Yılında 300’den Fazla Kripto Şirketini İnceledi

İngiltere Mali Düzenleyici (“FCA”) 2021 yılında 300’den fazla kripto şirketi hakkında, çoğu dolandırıcılık ihtimali barındıran soruşturmalar başlattığını açıkladı. Kripto para kullanımı arttıkça vatandaşların ekonomik olarak zarar görme ihtimallerinin de artışa geçtiğini belirten FCA, kripto paraların denetiminin sağlanması için bir kayıt sistemi geliştirmişti.

 

 

Alman Mahkemeleri Veri Sorumlusu Kavramını Geniş Yorumluyor

Almanya’da görülmekte olan yakın tarihli bir davada mahkeme, şirkete üyelik başvurusunda bulunan ve sonrasında davacı olan şahsın olası suç eylemlerini araştırmak için dedektif tutan şirket CEO’sunun, veri gizliliğini ihlal ettiğine ve bu ihlalden kişisel olarak sorumlu olduğuna hükmetti. Davacıya 5.000 € tazminat ödenmesine karar kılan mahkeme, veri sorumlusu kavramını geniş yorumlayarak CEO’nun işverene bağlı çalışanlardan farklı olarak, veri sorumlusu olduğunu belirtti.

 

 

2021 Yılında Finans Teknolojisi (Fintech) Yatırımları Artış Gösterdi

Denetim, vergi, kurumsal finansman ve danışmanlık alanlarında hizmet sunan KPMG’nin 2021 raporuna göre, Finans Teknolojisi (“Fintech”) sektöründe geçen yıl küresel ölçekte hacmi toplam 210 milyon dolar olan 5 bin 684 adet işlem gerçekleştirildi. İşlem sayısı 2020 yılına kıyasla yaklaşık %55 oranında arttı. 2022 yılı öngörüleri ise bankacılık platformlarının inovasyonunu sağlayacak uygulamaların ön plana çıkacağı yönünde.

 

 

Amazon Kullanıcıları Karbon Ayak İzlerini Takip Edebilecek

Amazon Web Hizmetleri, 2040 yılı net sıfır emisyon hedefine ulaşmak için yeni müşteri karbon ayak izi aracını uygulamaya geçiriyor. Bulut hizmetlerini kullanan müşterilerin, 2020 yılı Ocak ayından itibaren kullandıkları hizmetlere ilişkin karbon emisyonlarını takip etmelerine ve incelemelerine yardımcı olacak.

 

 

Fransa’da Bir Grup Çevre Örgütü, Ülkenin En Büyük Enerji Şirketine Dava Açtı

Paris Mahkemesinde çevreci gruplarca açılan davada, TotalEnergies’in “yeniden icat” reklam kampanyasının, şirketi yanlış bir şekilde iklim krizini ele alma yolunda gösterdiği için Avrupa tüketici yasasını çiğnediğini savunuluyor. TotalEnergies, Fransa içinde ve dışında karbon nötrlüğü iddialarını reklam panolarında, basın yayın organlarında, televizyonda ve popüler sosyal medya platformlarındaki reklamlar aracılığıyla duyurmuştu. TotalEnergies CEO’su yeşil aklama (greenwashing) iddialarını reddetti.

 

 

Rekabet Kurulu’ndan İzin Alınması Gereken Birleşme ve Devralmalar Hakkında Tebliğ’de Önemli Değişiklikler Yapıldı

4 Mart 2022 Tarihli ve 31768 sayılı Resmî Gazete’de Rekabet Kurulu’ndan İzin Alınması Gereken Birleşme ve Devralmalar Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılması Hakkında Tebliğ (“Tebliğ”) iki ay sonra yürürlüğe girmek üzere yayımlandı. Tebliğ ile Rekabet Kurulundan (“Kurul”) izin alınması zorunlu olan işlemlerin ciro eşikleri yükseltildi ve teknoloji teşebbüslerinin devralınmasına ilişkin işlemlere istisna getirilerek ciro eşiklerinin aranmayacağı belirtildi. Diğer taraftan Kurulun birleşme ve devralmaları değerlendirme kriteri ile birleşme ve devralmalar hakkında bildirim formu içeriğinde değişiklik yapıldı.

 

 

Birleşmiş Milletler Plastik Çöplerle İlgili Anlaşmaya Dair Önemli Bir Adım Attı

Birleşmiş Milletler (“BM”), dünya için önemli bir dönüm noktası olarak nitelendirilen plastik kirliliği konusunda, dünyanın ilk küresel anlaşmasını müzakere etmeye başladı. Nairobi’deki BM Çevre Meclisi’nde yaklaşık 200 ülke, 2024 yılına kadar yasal olarak bağlayıcı bir plastik anlaşmasını müzakere etmek ve sonuçlandırmak için hükümetler arası bir komite oluşturmayı oybirliğiyle kabul etti. Aciliyeti ele almak ve anlaşmayı sonuçlandırmak için ilk oturumun bu yıl içinde yapılması planlanıyor.

 

 

Samsung, Galaxy Cihazlarının Kaynak Kodunun Çalındığını Kabul Etti

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, Galaxy cihazlarının kaynak kodunun çalındığını doğruladı. Bilgisayar korsanlarının kimlik ve şifreleme ile ilgili verileri çalıp çalmadıklarına ilişkin bir açıklama yapmamakla birlikte çalışanlara veya müşterilere ait hiçbir kişisel verinin çalınmadığını söyledi.

 

 

Nükleer Düzenleme Kanunu Teklifi Yasalaştı

TBMM’de 5 Mart 2022 Tarihinde kabul edilen Nükleer Düzenleme Kanunu (“Kanun”), 8 Mart 2022 Tarihli Resmî Gazete’de yayımlandı. Kanun da Nükleer Düzenleme Kurumunun yetki, sorumlulukları ve nükleer zararlar hakkında hukuki sorumluluğu düzenlenmekle birlikte nükleer enerji ve iyonlaştırıcı radyasyona ilişkin yürütülecek faaliyetlere ilişkin genel ilkeler belirlendi.