Mart 2022 | Sayı 36

Bülteni Dinle

 

İŞTE HAFTANIN ÖNEMLİ HABERLERİ

 

 

Google’a Irkçılık İddiasıyla Dava Açıldı

Eski bir Google çalışanı, Google’ın siyahi çalışanlara yaptığı sistematik ırkçılık sebebiyle teknoloji devi şirkete dava açtı. Davacının basın açıklamasına göre Google, birkaç siyahi çalışanı işe alarak onları daha düşük seviyeli işlere yönlendiriyor ve daha az ücret vererek ilerleme olanaklarını ellerinden alıyor. Davacı, 2020 yılında polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden George Floyd’un ailesinin vekili tarafından temsil ediliyor.

 

 

Damga Vuran Teknoloji: NFT

2012 yılında Meni Rosenfeld’in “Colored Coins” adlı makalesinde Bitcoin blockchainindeki gerçek varlıkların mülkiyetini kanıtlama, yönetme ve temsil etme yöntemi olarak ortaya çıkan NFT kavramı, blockchainde saklanan ve alınıp satılabilen dijital varlıkları ifade eder. Kevin McCoy tarafından Mayıs 2014’te mint edilen ve 1.4 Milyon ABD dolarına satılan “Quantum”ise bilinen ilk NFT olmakla birlikte, 2021 yılı ile NFT büyük ölçüde büyüme kat etmiştir. NFT’nin itici gücü her ne kadar sanatla teknolojiyi birleştirmesi olsa da fiziksel varlıkların ortak mülkiyeti ve arsa sertifikalandırılması alanlarında da kullanılmaktadır.

 

 

Gümrük Kanunu’ndaki Yeni Değişiklikler Sonucu Ek Vergiler Uygulanacak

4458 Sayılı Gümrük Kanunu’nun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (“Karar”), 5303 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 15.03.2022 tarihli ve 31779 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmıştır. Karar, 01.05.2022 tarihinde yürürlüğe girecektir. Buna göre ticari niteliği olmayan eşyalara ilişkin maktu vergi sınırı 1500 Euro’dan 150 Euro’ya indirilmiştir ve ilgili kargonun Avrupa Birliği ülkeleri dışından gelmesi halinde tahsil edilecek gümrük vergisi oranı %20’den %30’a çıkarılmıştır. Ayrıca ticari niteliği olmayan ilaçlardan alınan vergi oranları; Avrupa Birliği’nden gelmesi halinde %18, diğer ülkelerden gelmesi halinde %30 olacak şekilde arttırılmıştır.

 

 

New Jersey, NFT ve Dijital Para Birimlerine İlişkin Önlemler Alıyor

New Jersey Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Komitesi’nce (“Komite”) onaylanan, rüşveti ve yolsuzluğu önlemeyi amaçlayan yasa tasarısına göre kamu görevlileri, görevlerinin ifasıyla ilgili hediye edilen NFT ya da diğer sanal para birimlerini kabul edemeyecek. Diğer taraftan Komite, dijital varlıklara ilişkin faaliyette bulunmak isteyenlerin New Jersey Bankacılık ve Sigorta Departmanı’ndan lisans almalarını gerekli kılan yasa tasarısını da onayladı.

 

 

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Siber Güvenliğin Arttırılması Yönünde Bazı Önerilerde Bulundu

9 Mart 2022’de, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (“SEC”), 1934 tarihli Menkul Kıymetler Borsası Kanunu’nun raporlama gerekliliklerine tabi olan halka açık şirketler tarafından yapılan açıklamaları standartlaştırmak ve siber güvenlik önlemlerinin güçlendirilmesi adına birtakım değişiklikler önerdi. SEC, mevcut siber güvenlik uygulamalarının yatırımcılar için tutarlı veya yararlı olmadığını belirterek; halka açık şirketlerin siber güvenlik uygulamalarını ve raporlama yeteneklerini güçlendirmeyi amaçlıyor.

 

 

Teknoloji Girişimcileri için Yatırıma Hazırlık Programı Başvuruları Başladı

Girişim Fabrikası ve Kavlak Avukatlık Bürosu iş birliği ile hazırlanan “Teknoloji Girişimcileri için Yatırıma Hazırlık Programı”, uygulanabilir bir ürün sahibi olan teknoloji odaklı girişimcilere yönelik bir program olarak katılımcılarını bekliyor. Toplam 8 oturumdan oluşacak programın sonunda, girişimciler özel desteklerden faydalanma imkanına sahip olacaklar. Yatırım sürecinin hukuki boyutu ve uygulamaya örneklerine yer verilecek program Nisan ayında gerçekleşecek. Detaylı bilgiye buradan ( https://girisimfabrikasi.com/yatirimprogrami ) ulaşabilirsiniz.

 

 

Google, AB’nin Gizlilik Endişelerini Gidermek İçin Google Analytics 4’ü Piyasaya Süreceğini Duyurdu

2020 yılında Avrupa Birliği’ndeki (“AB”) Veri Koruma Otoritelerine, Google’ın çerez kullanımı ve veri aktarımına ilişkin şikayetlerde bulunulmuş; Fransa ve Avusturya’daki Veri Koruma Otoriteleri, Google Analytics’in, AB’den Amerika’ya çerez kullanarak yaptığı veri aktarımının yasadışı olduğuna hükmetmişti. Bunun üzerine Google, Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü’ne uyum sağlanması adına Google Analytics 4’ü piyasaya süreceğini duyurdu. Google Analytics 4’te dikkat çeken değişiklik ise IP adreslerinin saklanmaması ile veri aktarımının sınırlanması.