Nisan 2022 | Sayı 37

Bülteni Dinle

 

İŞTE HAFTANIN ÖNEMLİ HABERLERİ

 

 

AB ve ABD Veri Aktarımı Kuralları Üzerinde Anlaşma Sağladı

25.03.2022 tarihli toplantıda Avrupa Birliği, ABD ile yeniden canlandırılan bir transatlantik veri akışı anlaşması üzerinde prensipte bir anlaşmaya varılacağını duyurdu. AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği (“GDPR”), Avrupa Ekonomik Alanı dışındaki ülkeler için de kişisel veri aktarımlarına kısıtlamalar getirdiğinden, ilgili toplantı önem arz etmektedir. Gizlilik Kalkanı 2.0 isimli yeni anlaşma şirketlere, müşterilerinin kişisel verilerini Avrupa Ekonomik Alanı’ndan ABD’ye yasal olarak aktarmalarına izin veren orijinal Gizlilik Kalkanı’ nın yerini almaktadır.

 

 

AB Kripto Varlıkların Yasa Dışı Para Akışında Kullanılmasını Önlemek İçin Harekete Geçti

Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi (“ECON”) ile Sivil Özgürlükler Komitesi (“LIBE”), kara para aklama ve terör finansmanına karşı Avrupa Birliği (“AB”) düzenlemelerini güçlendiren yasa tasarısını kabul etti. Kripto transferlerinin izlenebilmesini ve şüpheli işlemlerin bloke edilmesini amaçlayan yasa tasarısına göre tüm kripto varlık transferleri, varlığın yararlanıcısı ve kaynağına ilişkin yetkili makamlara sunulacak bilgileri içerecek.

 

 

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da Bazı Değişiklikler Yapıldı

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da (“TKHK”) yapılan değişiklikler 01.04.2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlandı. Kanun ile tüketici ve konut kredileri, taksitle satış sözleşmelerinde temerrüt hali, aracı hizmet sağlayıcıların sorumlulukları ve ön ödemeli konut satışları gibi maddelerde değişiklikler yapıldı. Böylelikle, aracı hizmet sağlayıcıların sorumluluklarının kapsamı genişletilmiş, yenilenmiş ürünlerin piyasaya arzı düzenlenmiş, satış sonrası hizmetlere ilişkin olarak üretici ve ithalatçılara ek yükümlülükler getirilmiş ve Reklam Kurulu’na internet üzerinden gerçekleşen ihlallerde erişimi engelleme yetkisi verilmiştir.

 

 

KPMG 2021 Yılı Türkiye Start-Up Yatırımları Raporunu Yayımladı

KPMG’nin yayımladığı rapora göre dijital platformlara olan ilgi ile teknoloji sektörünün ön plana çıkması, girişim ekosistemini olumlu yönde etkiledi. Buna göre küresel baz ve Türkiye özelinde tarihinin en yüksek yatırım faaliyetlerine tanık olan girişim ekosistemi, 2021 yılı Gayrisafi Yurt İçi Hasılanın yaklaşık binde 6’sını oluşturarak 2020’ye kıyasla payını ikiye katladı. Raporda öne çıkan şirketler ise 10 milyar dolarlık değerlemeyi aşarak decacorn haline gelen ilk Türk girişimi olan Trendyol ve NASDAQ’da halka açılan ilk Türk şirketi olan Hepsiburada.

 

 

Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Yayımlandı

Yönetmelikle beraber, elektrikli araçlar için yüksek hızlı şarj istasyonlarının kurulmasına yönelik yatırım projeleri program kapsamında değerlendirilmeye başlamıştır. Desteğin kapsamı Türkiye’de yerleşik gerçek veya tüzel kişiler yönünden daraltılmış olup başvuru yapacak şahısların anonim veya limited şirket kurmaları gerektiği düzenlemesi getirilmiştir. Ayrıca yatırım projesi tutarı kapsamında değerlendirilmeyen kalemlere, yatırım projesi için hazırlanacak fizibilite raporu giderleri de eklenmiştir.

 

 

Şimdiye Kadarki En Büyük Hacklerden Biri: Ronin Network’ten Yaklaşık 625 Milyon Dolar Değerinde Kripto Para Çalındı

Kullanıcıların oyun oynayarak kripto para kazanmasını sağlayan popüler kripto oyunu Axie Infinity’nin altyapısındaki Ronin Network’ten yaklaşık 625 milyon dolar değerinde kripto para çalındı. Ronin blok zinciri, ağ düğümleriyle korunan ve bu düğümlerin büyük bir kısmına erişilmedikçe de para çalınmasının mümkün olmadığı bir sistem olmasına karşın ağ düğümlerinin sayısının az olması oyun alt yapısını güvensiz kılmakta. İşte bu güvenlik açığı nedeniyle bir hacker, oyunun alt yapısından 173.600 Ethereum (yaklaşık 600 milyon dolar) çalmayı başardı.

 

 

Amazon İşçi Sendikası Kuruldu

Amazon’un New York deposundaki işçiler sendikalaşma kararı alarak bağımsız bir sendika olan Amazon İşçi Sendikası’nı (“ALU”) kurdular. İşçiler, sandığa giderek ALU’nun kurulması lehinde yüzde 55 oy kullandı. Amazon ise yaptığı açıklamada şirketin işçiler ile doğrudan iletişimde olmasının daha önemli olduğunu dile getirdi. Sendikanın başkanlığını Covid-19 salgını sürecinde işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili önlemlerin yetersizliğine karşı iş durdurma eylemi örgütlediği için iki sene önce işten çıkartılan işçilerden biri yürütüyor.

 

 

Google, Gizliliğe İlişkin Bir Adım Daha Attı

Google, kullanıcıların gizliliğinden ödün vermeden reklam verenler için reklam gelirleri oluşturacak bir reklam hedefleme sistemi olan “Privacy Sandbox” girişimine ilişkin olarak Privacy Sandbox özelliklerinin küresel denemelerine başlayacağını duyurdu. Privacy Sandbox tekliflerinin ilk testçilerden olumlu geribildirim aldığını belirten Google, Privacy Sandbox tekliflerini reklam verenlerin ve kullanıcıların kullanımına sunmak için İngiltere’nin Rekabet ve Piyasa Otoritesi gibi küresel düzenleyici makamlarla birlikte çalışacağını da ifade etti.

 

 

Elektrikli Araçlara Yönelik Şarj Hizmeti Yönetmeliği Yayımlandı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (“EPDK”) Şarj Hizmeti Yönetmeliği (“Yönetmelik”) 2 Nisan 2022 Tarihli Resmî Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik ile elektrikli araçlara elektrik enerjisi temininin sağlandığı şarj ünitesi ve istasyonlarının kurulmasına, şarj ağı ve şarj ağına bağlı istasyonların işletilmesine ve şarj hizmetinin sunulmasına ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Buna göre şarj ağı işletmeciliği EPDK’dan alınan ve devredilemeyen şarj ağı işletmeci lisansı kapsamında yürütülecek. Önemle belirtmek gerekir ki şarj hizmeti sağlayan kişilerin durumlarını yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 4 ay içerisinde uygun hale getirmesi gerekiyor.

 

 

Teknoloji Girişimcileri için Yatırıma Hazırlık Programı Başvuruları Devam Ediyor

Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası ve Kavlak Avukatlık Bürosu iş birliği ile gerçekleştirilen “Teknoloji Girişimcileri için Yatırıma Hazırlık Programı” başvuruları devam ediyor. Uygulanabilir bir ürün sahibi olan teknoloji odaklı girişimcilere özel desteklerden faydalanma imkanının verileceği bu programda; Startup Hukuku, KVKK Uyumluluğu Eğitimi, Girişimci Perspektifinden Yatırım Süreçleri Eğitimi, Patent Stratejileri ve Vaka İncelemeleri gibi eğitimler verilecektir. Detaylı bilgi ve kayıt için Girişim Fabrikası internet sitesini (https://girisimfabrikasi.com/yatirimprogrami-kayit) ziyaret edebilirsiniz.