Ocak 2021 | Sayı 5

TEKNOLOJİ TARİHİNDEN SEÇKİLER

 

 

İnsanlık İlk Defa Ay’ın Yörüngesine Ulaştı – 23.12.1968

Astronotlar Frank Borman, James A. Lovell ve William Anders, Apollo 8 göreviyle Ay’ın yörüngesine ulaşan ilk insan ünvanına kavuştular.

 

İŞTE HAFTANIN ÖNEMLİ HABERLERİ

 

 

Singapur, Dijital Hukuki Hizmet Paketi Sunuyor

Singapur merkezli hukuk firması Rajah&Tann, elektronik keşif ve veri ihlali yanıtı gibi teknoloji odaklı yasal ve düzenleyici hizmetlere odaklanan entegre hizmetler sunmak üzere, veri koruma ve siber güvenlik alanında çalışmalar yürüten Resolvo Systems ile ortaklığını duyurdu. Şirketler, Rajah&Tann Cybersecurity (RTCyber) olarak adlandırılan girişim kapsamında; yasal teknoloji, e-keşif, dijital adli tıp ve sözleşme yönetimi gibi konularda hizmet paketleri sunacak. Güvenlik ihlali kaynaklı kesintileri en aza indirmeyi hedefleyen RTCyber, pandemi sürecinde artış gösteren siber saldırılarla mücadele edecek.

Devamını Oku

 

 

Nakdi Ücret Desteği, Fesih Yasağı ve Kısa Çalışma Başvuru Süreleri Bir Kez Daha Uzatılmıştır

30 Aralık 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile birlikte 4857 sayılı İş Kanunu’nun Geçici 10.maddesinde düzenlenen iş sözleşmelerinin işveren tarafından feshi yasağı ve Covid-19 nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan zorlayıcı sebep gerekçesiyle nakdi ücret desteğine ilişkin öngörülen sürelerin 17 Ocak 2021 tarihinden itibaren 2 ay süreyle 17 Mart 2021 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmiştir.

Bunun yanı sıra, Covid-19 nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle daha önce son başvuru tarihi 31 Aralık 2020 olarak açıklanan kısa çalışma başvuru süresi, 31 Ocak 2021’e uzatılmıştır. Covid-19 pandemi sürecinden etkilenen işyerlerinden 30 Haziran 2020 tarihine kadar kısa çalışma başvurusunda bulunmuş ve bu uygulamadan yararlanmış olan işyerlerinde kısa çalışma ödeneği süresi ise 2 ay süreyle 28 Şubat 2021 tarihine kadar uzatılmıştır.

 

 

Hukuk Teknolojisi Şirketi DISCO, Aldığı Yatırımlar ve Sunduğu Hizmetlerle Yükselişe Geçiyor

Bulut bilişimi ve yapay zeka teknolojilerini kullanarak yasal süreçleri iyileştiren Amerika merkezli hukuk teknolojisi şirketi DISCO, 100 milyon dolarlık dördüncü çeyrek finansmanını tamamlayarak toplam yatırımını 235 milyon dolara ve şirket değerini ise 785 milyon dolara çıkardığını duyurdu. 700’den fazla hukuk firması ve devlet kurumunun dava ve soruşturmalarda kanıt bulmalarına yardımcı olan bulut teknolojisi platformu DISCO, şirketlere, yazılım ürünleri ve çeşitli yasal hizmetler sunuyor. Hukuki sektöründeki hata payı yüksek görevleri basitleştirmek, otomatikleştirmek ve iyileştirmek üzere yapay zekanın gücünü benimseyen DISCO, Deloitte ve Forbes sıralamalarıyla, yatırımcıların ve hukuk firmalarının güvenini kazanmaya devam ediyor.

Devamını Oku

 

 

İstinaf Mahkemesi Kararı ile Uber’e Erişim Engeli Kaldırılmıştır

Uber’e ilişkin olarak taksici dernekleri ve birlikleri tarafından açılan dava sonucunda, haksız rekabet gerekçesiyle yerel mahkeme, 16 Ekim 2019 tarihinde Uber’in Türkiye’deki tüm faaliyetlerini sonlandırma, web sitesi ve uygulamalarına erişim engeli getirilmesine hükmetmişti.

İstinaf mahkemesi ise yaptığı inceleme sonucunda “ubertaksi” ve “XL araç” ayrımı yaparak yeni karar oluşturmuştur. Bu kapsamda istinaf mahkemesi, yerel mahkemenin Uber’in “XL araç” hizmetinin haksız rekabet oluşturduğu görüşüne katılarak Uber’in internet sitesi ve mobil uygulaması üzerinden sunduğu bu hizmetlerin engellenmesine hükmetmiştir.

Diğer taraftan istinaf mahkemesi, yerel mahkemenin Uber’in taksi uygulamasının haksız rekabet oluşturduğu yönündeki kararını bozarak erişim engelini kaldırmış ve Uber’in “ubertaksi” uygulaması üzerinden sarı taksilerle hizmet verebileceğine karar vermiştir. Böylelikle Uber’in taksi ürünüyle Türkiye genelinde faaliyet göstermesinin önündeki hukuki engel kalkmıştır.

 

 

Hukuk Teknolojisi Şirketleri, Yazılım ve Bulut Çözümleri İçin Bir Araya Geliyor

Hukuk sektörünün ihtiyaçlarına inovatif yazılım çözümleri sağlayan İrlanda merkezli Practice Evolve Group, şirketlere dava yönetimi yazılımı ve hizmetleri sunan Birleşik Krallık merkezli Solicitors Own Software’i (SOS) satın alındığını duyurdu. SOS; bulut çözümleri, hukuki destek, müşteri hizmeti ve basit ödeme modelleri sayesinde teknolojiyi yakından takip eden müşteriler tarafından talep ediliyor. Hukuk firmalarına bulut dosya depolama hizmeti veren ve küresel çapta 16.000’den fazla kullanıcı portföyüne sahip Practice Evolve’un, İngiltere genelinde 17.000 kullanıcısı olan SOS ile yaptığı anlaşma ile Birleşik Krallık ve Avustralya’da büyümeye devam etmesi bekleniyor.

Devamı Oku

 

 

Türkiye ile Birleşik Krallık arasında Serbest Ticaret Anlaşması İmzalanmıştır

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması sonrasında iki ülke arasındaki ticaret rejiminin yeniden belirlenmesine ve belirsizliklerin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak 29 Aralık 2020 tarihinde Türkiye ile Birleşik Krallık arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmış olup Anlaşma, 1 Ocak 2021 itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Anlaşma, ikili ticaretin gümrük vergilerine takılmadan sorunsuz ve etkin yapılmasına hizmet edecek, ayrıca başta otomotiv olmak üzere bazı kilit önemde yer alan sektörlerdeki tedarik zincirini destekleyecektir. Bu kapsamda Anlaşma ile sanayi ürünlerinde gümrük vergisi sıfırlanmıştır. İmzalanan Anlaşma, sanayi ve tarım ürünlerini kapsarken, anlaşma ile tercihli ticarette konu olacak eşyanın menşeli ispatı da kolaylaştırılmaktadır. 1 Ocak 2021 itibarıyla menşeli ispatı ihracatçı tarafından menşe beyanı ile yapılacak (fatura veya ticari belge üzerinde yapılacak) ve başka bir belge gerekmeyeceği gibi herhangi bir kurum tarafından onaylanmasına gerek kalmayacaktır.

Anlaşma, ikili ticaretin mevcut hacmini korunması yolunda çok önemli bir adım olmakla birlikte daha kapsamlı bir anlaşma için tarafların iki yıl içinde müzakereye başlamalarını öngörmektedir. Bundan sonraki süreçte müzakerelerin başlaması ve ikinci faz olarak tanımlanacak anlaşma için iki ülkenin daha kapsamlı bir anlaşma imzalaması beklenmektedir. Yapılacak daha kapsamlı bir anlaşma Türkiye için otomotiv, tekstil, dayanıklı tüketim ürünleri ve tarım başta olmak üzere potansiyel ihraç ürünlerinin önünü açacaktır.

 

 

En İyi Hukuk İnovasyonu Kazananları Ödüllendirildi

Araştırma, özel yayıncılık, liderlik, pazarlama ve reklamcılık gibi alanlardaki geniş hizmet yelpazesi ile çalışmalar yürüten Amerika merkezli Bridgetower Media’ya bağlı Missouri Lawyers Media; yenilikçi çalışmalarıyla hukuk sektörüne birçok farklı açıdan katkı sağlayan firmaları ödüllendirdi. İş süreçlerini iyileştiren, sunulan hizmetlerin verimini artıran ve stratejileri geliştiren birçok avukat ve firma, ödül programı kapsamında desteklenerek tanıtıldı. Ödüller; tescilli e-fatura, dijital kaynak platformu, veri yönetimi, özelleştirilmiş müşteri hizmeti ve adalete erişim gibi konularda faaliyet gösteren öncü firmalara verildi.

Devamını Oku

 

 

Bir Banka Tarafından Kurul Kararı ile Verilen Talimatın Gereğinin Yerine Getirilmemesi Hakkında Kişisel Verileri Koruma Kurul Karar Özeti Yayımlanmıştır

Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından yayımlanan “Bir Banka Tarafından Kurul Kararı ile Verilen Talimatın Gereğinin Yerine Getirilmemesi” hakkındaki
8 Ekim 2020 Tarihli ve 2020/765 Sayılı Karar Özeti kapsamında, veri sorumlusunun aydınlatma yükümlülüğünü yerine getirirken uyması ve dikkat etmesi gereken hususlar ele alınmıştır.

Veri sorumlusu tarafından yayımlanan aydınlatma metninin, Aydınlatma Yükümlülüğünün Yerine Getirilmesinde Uyulacak Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ hükümlerine uygun olarak düzenlenmediği ve daha önceden Kurul Kararı ile verilen talimatın yerine getirilmeyerek Banka tarafından Kanun’a aykırı hareket edildiği kanaatine varıldığından, veri sorumlusuna 120.000 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

Söz konusu Kurul Kararı ile vurgulandığı üzere; Aydınlatma metninde veri sorumlusu tarafından işlenen kişisel verilere ayrıca yer verilmesi ve metinde kişisel verilerin hangi kişisel veri işleme şartına dayanılarak işlendiğine ilişkin de ayrıntılı bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda yalnızca Kanunun ilgili maddesinde yer alan hükümlerin metin içinde sıralanması yeterli olmamaktadır. Bunun yanı sıra aydınlatma, kişisel verilerin elde edilmesi sırasında ve faaliyet bazlı olarak yerine getirilmeli ve genel nitelikli bir aydınlatma metni yerine; gerçekleştirilen işleme faaliyetine özgülenmiş, sadece o işlem kapsamında işlenen kişisel verilere, işleme amaçlarına ve işlemenin dayandığı hukuki sebep ve diğer unsurlarına yer verilen bir aydınlatma metni sunulmalıdır.

 

 

Birleşik Krallık Tarafından Desteklenecek Olan Hukuk Teknolojisi Şirketleri Belirlendi

Teknoloji şirketlerinin büyümesini teşvik eden İngiltere merkezli Tech Nation, Birleşik Krallık hükümeti tarafından sektördeki dijital dönüşümü hızlandırma amacıyla desteklenecek olan 5 hukuk teknolojisi şirketini açıklandı. 65 başvuru arasından seçilen 5 şirket; doğal dil işleme (NLP) teknolojisi kullanarak yasal dokümanları çözümlüyor, veri analizi yaparak potansiyel tehditleri önlüyor, otomasyon teknolojisi ile uyum ve politika yönetimi sağlıyor, hukuki belgelere açık kaynaklı kitaplık sunuyor ve küçük ölçekli işletmelerin yasal ihtiyaçlarını karşılıyor. Tech Nation, hukuk teknolojilerinin kullanımını teşvik etme amacıyla 2 milyon sterlinlik kamu fonu sağlayacağını duyurdu.

Devamını Oku

 

 

Apple, Sanal iOS Deneyimi Sunan Corellium’a Açtığı Telif Hakkı Davasını Kaybetti

Apple, 2019 yılında kullanıcılara tarayıcı üzerinden iOS işletim sistemini çalıştırmasına izin vererek, Apple’ın telif haklarını ihlal ettiği gerekçesi ile Corellium adlı sanallaştırma şirketine dava açmıştı. Apple, aynı zamanda Corellium’un kullanıcılara sunduğu hizmet sebebiyle satışlarının negatif yönde etkilendiğini öne sürmüştü.

Açılan davada Güney Florida Bölge Mahkemesi, Corellium’un Apple kodlarını kullanmasının adil olduğunu belirterek Apple’ıhaksız buldu. Kamu yararına da değinilen davada telif hakkı ihlali suçlamaları reddedildi.

Apple’ın açmış olduğu ikinci dava ise Corellium’un ABD’de yürürlükte olan bir yasa olan Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası’nıihlal ettiği suçlamalarına dayanmaktadır. Apple bu davada Corellium’un kimlik doğrulama sunucusunu ve güvenlik önyükleme standartlarını ihlal ettiğini, bunun da Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası’na aykırı olduğunu ileri sürdü ancak mahkeme, suçlamaların düşmesi için yeterli delil bulunmadığını öne sürerek davayı ileri bir tarihe erteledi.

 

 

Tüketici Hakem Heyeti 2021 Parasal Sınırları ve Ceza Miktarlarında Değişiklik Yapılmıştır

1 Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe giren Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği ‘nin 6’ncı Maddelerinde Yer Alan Parasal Sınırların Artırılmasına İlişkin Tebliğ kapsamında, tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvurularda uyulması zorunlu parasal sınırlar tekrar belirlenmiştir. Bu kapsamda;

• Büyükşehir statüsünde olan illerde değeri 7 bin 550 liranın altında bulunan uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetleri,
• Büyükşehir statüsünde olan illerde değeri 7 bin 550 ile 11 bin 330 lira arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetleri
• Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde ve bağlı ilçelerde değeri 11 bin 330 liranın altında bulunan uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetleri görevli olacaktır.

Tebliğ ile 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 77. maddesinde düzenlenmiş olan idari para cezaları miktarları da arttırılmıştır.

 


ARKA PLAN

Bu seneki haberlerimizde, hukuk teknolojilerinin önemli başlıklarından olan, yasal dokümanların bulut sistemlerinde toplanması ve yapay zekanın hukuk teknolojilerine dahil edilmesi gibi başlıkları inceledik. Bugün ise, hem uluslararası hem de bölgesel çapta yasalaştırılmaya devam edilen kişisel verilerin korunması kanunlarından bahsedeceğiz. 2021 yılı boyunca hukuk bürolarının gündeminde olacak olan bu kanunların sayıca fazla olması ve uygulandığı ülkeye göre değişken prensiplere sahip olması sebebiyle hukuk çalışanları, bu kanunları sektöre entegre etme konusunda bir miktar zorlanıyor. Bunun bir örneği, Avrupa Adalet Divanının aldığı kararla ABD ve Avrupa arasında geçmiş kişisel verilerin paylaşılması kanununun geçerliliğini yitirmesiydi. Bu karar sonucunda, kişisel verileri uluslararası alanda paylaşmak isteyen tüm kurumlar avukatların desteğine başvurdu. 2020’de bu talebi karşılamakta zorlanan hukukçular, önümüzdeki sene içerisinde, firma ve müşteri verilerini depolama, paylaşma ve imha etme konularında daha kapsamlı bilgi sahibi olmayı planlıyor. Pandemi sürecinin de etkisiyle dünyada internet kullanan kişi sayısı yalnızca bir yılda %7 oranında artış gösterdi. Bu durum, yeni kanunlardan etkilenecek olan kişilerin yanı sıra, kişisel verilerinin korunması konusunda bir yol göstericiye ihtiyacı olacak olan 300 milyon yeni kullanıcının sisteme dahil olduğu anlamına geliyor. Bu kişilerin her biri, kişisel verilerin korunması konusunda herhangi bir problemle karşılaşmayabilir; ancak kullanıcıların verilerini toplayan kuruluşlar, bu bilgileri paylaşmak istediği anda yasal düzenlemelere tâbi tutulacaktır. Bu aşamada da devreye girecek olan kişiler; yeni veri kanunlarının takibini ve analizini yapabilen, bu kanunları kendi ülkesine ve sektörüne uyarlayabilen, kişisel verilerin korunması konusunda bilgi, tecrübe ve yetkinliğe sahip olan avukatlar olacaktır.

 

HAFTANIN İNFOGRAFİĞİ

 

 

 

Uçtan uca iş süreci yönetimi alanında firmalara inovatif çözümler sunan Amerika merkezli Cogneesol’un hazırladığı infografikte, hukuk sektöründe gelişen mobil avukatlık konusu inceleniyor. Mobil cihazların kullanım alanları ve sağladığı avantajlar üzerinde durulan infografiğe göre, firmaların %43’ü tek tip akıllı telefon yerine birden fazla akıllı telefon platformu kullanılmasını destekliyor ve avukatların %45’i uzaktan çalışma esnasında görevlerini dizüstü bilgisayar kullanarak tamamlıyor. Mobil cihazlar, mahkeme sırasında, %40 bilgi depolama, %32 gerçek zamanlı iletişim kurma ve %22 oranında ise yasal araştırma yapma amacıyla kullanılıyor. Avukatlar; e-posta ve belge erişimi, takvim ve randevu organizasyonu, zaman ve fatura takibi, mahkeme içi araştırma, vaka yönetimi ve online görüşmeler gibi çok çeşitli alanlarda mobil cihazları kullanmayı tercih ediyor. İnfografikte; teknolojik altyapı ve araç kullanımının daha fazla potansiyel müşteriye erişme, hukuk sektörü ve firma hakkında yapılan bilgilendirmeyi verimli kılma ve müşteri memnuniyetini artırma gibi konularda şirketlere büyük oranda fayda sağladığından bahsediliyor ve avukatların mobil cihazlarına indirdiği en kullanışlı uygulamalar listeleniyor.

İnfografiğe Git

Haftanın Kursu

 

 

Amerika’daki Northeastern Üniversitesi tarafından verilen Veri Gizliliğinin Temelleri kursu, katılımcılarına veri gizliliği konusunda farkındalık kazandırmayı amaçlıyor. İçinde bulunduğumuz dijital çağda mahremiyeti tehdit eden parametrelerin anlatıldığı kursta; veri gizliliğinin medya ve gözetimdeki yeri küresel perspektiften inceleniyor. Nesnelerin interneti, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi gelişmiş teknolojilerin yanı sıra yüz tanıma ve biyometri uygulamalarındaki gizlilik açıkları keşfediliyor. Kursta, iş akışında veri gizliliği problemleriyle karşılaşan hukuk uzmanlarının bilgi ve deneyimlerine de yer veriliyor.

Kursa Git

 

Haftanın Videosu

 

 

Global çapta düzenlediği etkinliklerle topluluklar arası fikirlerin paylaşılmasını teşvik eden TEDx’in yayımladığı videoda, hukuk teknolojileri ve avukatların geleceği konuşuluyor. Videoda, gelişmiş teknolojik altyapı ve araçların hukuk sektöründe kullanılmasıyla birlikte adalete erişim probleminin yüksek oranda çözüleceği öngörülüyor ve ses tanıma teknolojisi ile okuma yazma bilmeyen insanlara ulaşıldığından bahsediliyor. Hata payı yüksek, zahmetli ve maliyetli manuel çabaların yanı sıra zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan hukuk teknolojilerinin sektörde verimliliği artırdığı belirtiliyor. Videoda; sadece avukatlık mesleğini değil, hukuk sektörünün kavramlarını da değiştirecek olan yapay zeka, blokzincir ve düzenleme teknolojisi gibi gelişmiş altyapı sistemlerinin, eğitildikleri ölçüde sektördeki başarı oranlarını da artıracağı vurgulanıyor.

Videoyu İzle

 

HAFTANIN SÖZÜ

 

 

“Teknoloji büyük nüfusu mümkün kıldı; büyük nüfuslar artık teknolojiyi vazgeçilmez kılıyor.”
– Joseph Krutch