Ocak 2021 | Sayı 6

TEKNOLOJİ TARİHİNDEN SEÇKİLER

 

 

İlk Halk Radyosu Yayına Başladı – 13.01.1910

New York City’de yer alan Metropolitan Opera House’dan kişisel radyolara “Cavalleria rusticana” adlı operanın gönderilmesiyle ilk halk radyosu yayına başlamış oldu.

 

İŞTE HAFTANIN ÖNEMLİ HABERLERİ

 

 

Hukuk Teknolojileri Hizmetleri Kişiselleştiriliyor

Hindistan merkezli hukuk teknolojisi şirketi Legalwiz, yapay zeka hizmetleri sağlayan Hindistan merkezli şirket ContCentric tarafından yürütülen bir finansman turunda 3,8 crore topladığını duyurdu. 2016’dan beri verimlilik ve şeffaflık ilkeleriyle teknolojinin yasal, finansal ve kurumsal iş süreçlerine entegrasyonunu kolaylaştırdığını belirten Legalwiz; ConCentric’in sunduğu finansman sayesinde performansını artırmayı ve daha iyi müşteri deneyimi sağlamayı hedefliyor. Yeni hizmetler ve yazılım ürünleri sunan Leagalwiz’in; müşterilerine vergilendirme ve uyumluluk gibi konularda otomatik ve kişiselleştirilmiş bir hizmet sunması bekleniyor.

Devamını Oku

 

 

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi, e-Devlet’te kullanıma açıldı

Ticaret Bakanlığı tarafından, tüketicilerin istenmeyen SMS, e-posta ve sesli aramalar gibi ticari iletilerle ilgili maruz kaldığı rahatsızlıkların ortadan kaldırılması amacıyla oluşturulan İleti Yönetim Sistemi (İYS), 8 Ocak 2021 tarihinden itibaren e-Devlet’te vatandaşların kullanımına açıldı.
Hizmet sağlayıcıları tarafından pazarlama amacıyla gönderilen SMS ve e-posta ve çağrı merkezi üzerinden yapılan arama iptali için e-Devlet üzerinden veya www.iys.org.tr adresinden onay ve ret hakkını kullanarak tercihlerinizi düzenleyebilirsiniz.

 

 

Teknolojinin Hukuk Sektörüne Entegrasyonunu Zorlaştıran Parametreler, Avukatları Endişelendiriyor

2019’un üçüncü çeyreğinde İngiltere’de hukuk teknolojileri için yapılan 1,2 milyar dolarlık rekor toplam yatırıma rağmen, aynı yıl içerisinde hazırlanan Amerikan Barolar Birliği Hukuk Teknolojisi Araştırma Raporuna göre avukatların %48’i yapay zeka yazılımlarının güvenilirliği konusunda endişeli olduklarını belirtiyor. Küresel salgının etkisiyle hukuk teknolojisi sektörüne yapılan yatırımlar her geçen gün artsa da; bilgi eksikliği, değişime karşı sergilenen direnç, riskten kaçınma ve güvenlik kaygılarından dolayı sektörde kullanılan teknolojik altyapı ve araçlara tam olarak adaptasyon sağlanabilmiş değil.

Devamını Oku

 

 

Tartışma Yaratan WhatsApp Gizlilik Şartlarına Karşı Rekabet Kurumu ve Kişisel Verileri Koruma Kurumu Hareket Geçti

Kullanıcılarına ait kişisel bilgilerle ilgili gizlilik kurallarını güncelleyen WhatsApp, yeni kullanım koşulları ile birlikte, bağlı olduğu Facebook şirketleriyle kullanıcılarına ait daha fazla kişisel veri paylaşabilecektir. WhatsApp’ı kullanmayı sürdürmek isteyen kullanıcılar tarafından yeni kuralların onaylanması ise zorunlu tutulmuştur. 8 Şubat 2021 tarihinde devreye girmesi planlanan yeni koşullar, kullanıcıların tepkisi üzerine, WhatsApp tarafından yayınlanan resmi açıklamayla 15 Mayıs 2021 tarihine ertelenmiştir.

Tartışmalara ve endişelere yol açan WhatsApp güncellemesi üzerine, 11 Ocak 2021 tarihli kararı ile Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp’a karşı re’sen soruşturma başlatmış ve kullanıcılara yönelik getirilen koşulların durdurulmasına ve bu koşulları kabul eden veya kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu belirtilen tarihe kadar bildirilmesi gerektiğine karar vermiştir.

Bunun yanı sıra Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından yapılan 11 Ocak 2021 tarihli “WhatsApp Uygulaması Hakkında Kamu Duyurusu” kapsamında ise; Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 15. maddesi uyarınca Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun 12 Ocak 2021 tarihli toplantısında söz konusu WhatsApp güncellemesi, kişisel verilerin korunması mevzuatı genel hükümleri ile açık rıza, veri işleme şartları, yurtdışına veri aktarımı ve temel ilkeler yönünden değerlendirileceği ve gelişmeler hususunda kamuoyunun ayrıca bilgilendirileceği belirtilmiştir. Bu duyuruyu takiben 12 Ocak 2021 tarihinde yapılan ikinci duyuru ile Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun 12 Ocak 2021 tarihli ve 2021/28 sayılı Kararı ile WhatsApp Inc. hakkında resen inceleme başlatılmasına karar verildiği açıklanmıştır.

 

 

Yapay Zeka Tabanlı Hukuk Platformu Vakalarda İstatiksel Tahminde Bulunuyor

Güney Afrika’da arkadaşı ile birlikte başlattığı bir güneş enerjisi girişiminde hukuki adaletsizliğe uğrayan Isabel Yang, hukuk sektörüne hitap edecek bir teknoloji platformu üzerinde çalışmaya başladı. Yang ve ekibi; bir davanın olası kazananı ve vakanın potansiyel maliyeti gibi istatistikleri belirleyebilen abonelik tabanlı ArbiLex platformunu geliştirdi. Tahmine dayalı analitik ve yapay zeka teknolojisi kullanılarak tasarlanan Arbilex sayesinde; yüksek riskli hukuki ihtilaflarda bulunan taraflar tahmine dayalı analitik verilerden yararlanabiliyor. ArbiLex, davaların finanse edilmesi ve varlık yönetimi gibi konularda da çalışmalar yürütecek.

Devamı Oku

 

 

Tiktok, 5651 Sayılı İnternet Kanunu’nu Kapsamında Türkiye’de Yerel Bir Tüzel Kişilik Oluşturacağını Açıkladı

Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren ve dayanağı 5651 Sayılı İnternet Kanunu olan 7253 sayılı kanun ile Sosyal Ağ Sağlayıcılara getirilen en önemli yükümlülüklerden biri temsilci atama yükümlülüğüydü. Bu kapsamda Tiktok yaptığı son basın açıklamasında faaliyet gösterdiği pazarlarda yerel yasalara saygı göstermeye kararlı olduklarını ve 5651 Sayılı İnternet Kanunu’nunda yer alan yükümlülükleri yerine getireceğini dile getirdi.

 

 

Geliştirilen Haber Kaynağı, Hukuk Sektörünü Yakın Mercek Altına Alacak

Bilgisayar destekli yasal araştırma ve risk yönetimi hizmetleri sunan New York merkezli LexisNexis, yeni bir hukuk haber servisi olan Law360 Pulse’ı tanıttı. Law360’ın ödüllü gazeteciliğini, Lexis+’ın güçlü veri ve analitiğiyle birleştiren Law360 Pulse; hukuk şirketlerine çeşitlilik ve katılım programları, yeni teknolojiler, sektörü şekillendiren eğilimler ve daha fazlası hakkında içerikler sunmayı hedefliyor. Hukuk firmalarını bilgilendirmek için devamlı olarak hukuk teknolojileri ve hukuk ticareti konularında haberler yayımlayan Law360’tan farklı olarak Law360 Pulse, hukuk firması uygulamaları ve endüstri eğilimleri hakkında pek çok anket, sıralama ve rapor yayınlayacak.

Devamını Oku

 

 

İş, Ticaret ve Tüketici Uyuşmazlıklarında Uygulanan Arabuluculuk Sistemi ile Toplam 1 Milyon 170 Bin Uyuşmazlık Çözümlenmiştir

Arabuluculuk uygulaması ile sorunlar ve hukuki uyuşmazlıklar mahkemelere gidilmeden, tarafların rızasıyla hızlıca çözüme kavuşmaktadır; böylelikle mahkemelerin iş yükü azalmış, uyuşmazlıkların çözüm süreci hızlanmıştır. Adalet Bakanlığı’ tarafından yapılan açıklamaya göre, arabuluculuk uygulamasında bugüne kadar müzakeresi tamamlanan 1 milyon 709 bin 976 dosyadan 1 milyon 169 bin 949’u anlaşma ile sonuçlanmış; başarı oranı yüzde 68 olarak gerçekleşmiştir.

İş uyuşmazlıklarında arabuluculuğun uygulanmaya başladığı 1 Ocak 2018 tarihinden bugüne müzakeresi tamamlanan 1 milyon 14 bin 132 dosyadan 614 bin 981 dosyada başarı sağlanmış; üç yılın toplam başarı ortalaması ise yüzde 61 olarak gerçekleşmiştir.

Ticari uyuşmazlıklarda ise uygulamanın başladığı 1 Ocak 2019’dan bugüne ise 263 bin 542 dosyanın 141 bin 130’unda anlaşma sağlanmış ve başarı oranı yüzde 54 olarak gerçekleşmiştir.

Tüketici uyuşmazlıklarında ise uygulamanın başladığı 28 Temmuz 2020’den bugüne kadar arabuluculuğa giden 23 bin 72 dosyadan 13 bin 639’u çözüme kavuşmuş; başarı oranı ise yüzde 59 olarak gerçekleşmiştir.

 

 

Dört Büyük Hukuk Teknolojisi Şirketi Tek Çatı Altında Birleşiyor

Amerika merkezli yatırım şirketi Alpine İnvestors tarafından desteklenen ve hukuk teknolojileri alanında şirketlere ürün çözümleri sağlayan ASG LegalTech, dört endüstri lideri yasal yazılım ürün grubunu temsil eden yeni ana şirket markası Paradigm’in lansmanını duyurdu. Zaman izleme ve faturalama yazılımı Bill4Time, hukuk yönetimi yazılımı Practice Panther, avukatların ihtiyaçlarına odaklanan Verus Case ve hukuk firmaları için e-ödeme ve AR yönetimi sağlayan çevrimiçi ödeme platformu Headnote’u içeren Paradigm paketi; avukatların firmalarını yönetmelerine, otomatikleştirmelerine ve büyütmelerine yardımcı olmak için bir dizi yasal yazılım çözümü sunuyor. ASG LegalTech markasının yerini alacak olan Paradigm’in sağladığı bu yazılım çözümlerinin, hukuk teknolojisi endüstrisinin sınırlarını zorladığı düşünülüyor.

Devamını Oku

 

 

Pandemi Döneminde İşveren Tarafından Ücretsiz İzne Gönderilen Çalışanlara Sağlanan Nakdi Ücret Desteği Asgari Ücret Zammı Oranında Artırıldı

13 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 3423 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile pandemi döneminde işveren tarafından ücretsiz izne gönderilen çalışanlara sağlanan nakdi ücret desteği asgari ücret zammı oranında artırıldı. Böylece ücretsiz izne gönderilen çalışanlara sağlanan nakdi ücret desteğinin tutarı günlük 47,70 TL , aylık 1.431,00 TL oldu.

 


ARKA PLAN

Belge yönetimi, muhasebe, faturalandırma gibi işlemlerini hala dijital ortamlara taşımayan, teknoloji ve hukuk sektörünü ortak noktada buluşturamayan hukuk büroları bile 2020 yılında faaliyetlerini sanal platformlara taşıdı. 2021’de hukuk bürolarının önündeki temel soru; dijital bir dönüşüm gerçekleştirip gerçekleştirmeyecekleri değil, bu dönüşümü gerçekleştirirken hangi başlıklara daha çok önem verecekleridir. Bu aşamada dikkate alınacak en önemli noktalardan biri, bütün hukuki süreçlerde benimsenmeye başlanan otomasyon teknolojisidir. Modern anlamıyla otomasyon kavramı, yapay zeka olmadan ele alınamayacak hale geldi. 2020’de hukuk sektöründe yapay zekaya yapılan yatırımın önceki seneye oranla yaklaşık %66 oranında artmış olması da, bu teknolojiye verilen önemin artış gösterdiğinin kanıtıdır. Bir avukat, iş akışındaki görevlerinin neredeyse tamamında otomasyon teknolojisinden faydalanabilir. Bu, en basit anlamıyla, oluşturulan yasal belgedeki verilerin otomatik olarak kaydolması ile gerçekleşebilir. Daha kapsamlı bir örnek olarak ise, dijital hatırlatma sistemi sayesinde bir avukatın hangi müvekkillerine daha az zaman ayırdığının gösterilmesi verilebilir. Bu hatırlatma algoritmasını kullanan avukat, boş vaktinde müvekkillerinin mesajlarına bakmak ve bir iletişim planı yapmak zorunda kalmayacaktır. Otomasyon teknolojisi ile zaman tasarrufu sağlayan ve manuel bir dokunuş gerektirmeyen görevler, avukatların vakitlerini verimli değerlendirmelerini sağlayacaktır.

 

HAFTANIN İNFOGRAFİĞİ

 

 

 

Şirketlere, her türlü güvenlik tehditlerine karşı teknoloji destekli siber güvenlik çözümleri sunan Amerika merkezli Binary Defense’in hazırladığı infografikte, hukuk firmaları siber güvenlik perspektifinden inceleniyor. Hukuk bürolarındaki ihmallerin temel nedenlerinden bahsedilen infografikte; olası para cezası ve soruşturmaların yanı sıra müşteri güveni, veri ve itibar kaybı gibi veri ihlali sonrasında gözlemlenen kalıcı etkiler listeleniyor. İnfografikte, siber güvenlik önlemleri için ortalama 4 milyon dolar yatırım yapıldığı ve veri ihlalini tespit etmek için ortalama 197 gün gerektiği belirtiliyor. İnfografiğe göre; hukuk firmalarının %75’i potansiyel siber saldırılara karşı bir müdahale planına sahip değil ve firmaların siber güvenlik konusunda güçlendirilmesi için çalışanların bu konuda farkındalık sahibi olması ve e-posta güvenliğini sağlamak üzere çok faktörlü kimlik doğrulama sisteminin kullanılması gerekiyor.

İnfografiğe Git

 

Haftanın Kursu

 

 

İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi tarafından verilen Veri Etiği, Yapay Zeka ve Sorumlu İnovasyon kursu, gelişen teknolojilerin iyi amaçlara hizmet edecek şekilde kullanımını teşvik ediyor. Bilim, teknoloji ve inovasyon çalışmalarını; etik, adalet, veri gizliliği, şeffaflık ve insan hakları gibi kavramlar üzerinden değerlendiren kurs, vaka incelemeleri yaparak veri yönetişimi konusuna odaklanıyor. Kursta; büyük veri, makine öğrenimi ve yapay zeka teknolojilerinin kullanımı sırasında karşılaşılan sosyal, politik, yasal ve etik zorluklara değinilirken, sorunlara üretilen etik çözümler ve bu çözümlerin uygulama prensipleri anlatılıyor.

Kursa Git

 

Haftanın Videosu

 

 

Ticaret hukuku hakkında içerikler üreten Commercial Law School’un yayımladığı videoda, gerçek zamanlı verileri kullanarak kararlar veren yapay zeka teknolojisinin hukuk sektöründeki yeri üzerinde duruluyor. Videoda; çeşitli algoritmalar kullanarak rasyonel düşünme, problem çözme ve planlama gibi fonksiyonları yerine getiren yapay zeka teknolojisine günlük hayattan örnekler veriliyor. Videoya göre, hukuk firmalarında kullanılan yapay zeka ve otomasyon teknolojileri, zaman tasarrufu sağlıyor, manuel görevlerdeki hata riskini azaltıyor ve böylece müşteri ilişkilerini geliştirerek verimliliği artırıyor. Ayrıca, yapay zeka teknolojisini tanıyarak sektöre, firmalara ve iş süreçlerine entegre edilmesi hakkında araştırma yapmanın önemi vurgulanıyor.

Videoyu İzle

 

HAFTANIN SÖZÜ

 

 

“Dijital bir dünyada insan olmak, insanlara dijital dünya inşa etmekten geçer.”
– Andrew Keen