Ocak 2022 | Sayı 30

Bülteni Dinle

 

İŞTE HAFTANIN ÖNEMLİ HABERLERİ

 

 

TRABİS Çok Yakında Faaliyete Geçiyor 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (“BTK”) arasında 21 Aralık 2018 tarihinde protokol imzalanmıştı. Söz konusu Protokol uyarınca “.tr” uzantılı alan adlarının yönetim ve tahsis yetkileri BTK’ya devredilmişti. Nic.tr, “.tr” uzantılı alan adları yönetiminin Ocak 2022 itibariyle BTK’ya devrinin tamamlanmasının gündemde olduğunu açıkladı. İlgili değişiklikle birlikte Ağ Bilgi Sistemi (“TRABİS”) faaliyete geçecek.

 

 

Türkiye’den Binance için 8 Milyon Liralık Para Cezası Kararı

İşlem hacmine göre en büyük bitcoin ve altcoin borsası olan Binance’in Türkiye kolu olan Binance Türkiye’ye, Mali Suçları Araştırma Kurulu (“MASAK”) tarafından 8 milyon Türk lirası tutarında idari para cezası kesildi. Söz konusu karar, kripto para alanındaki ilk cezai yaptırım olma özelliğini taşırken aynı zamanda idari para cezası tutarının, denetimde tespit edilen ihlallere ilişkin en üst limit olduğunu da belirtmek gerekiyor.

 

 

Sürdürülebilir Bankacılık Strateji Planı Kabul Edildi 

Sürdürülebilir Bankacılık Stratejik Planı (“Plan”),  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (“BDDK”) 24.12.2021 tarihli kararıyla kabul edildi. Plan ile, Paris İklim Anlaşması ve Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı kapsamında verilen taahhütlerin, iklimle bağlantılı risklerin ve fırsatların etkin yönetimi hedefleniyor.

 

 

Yeni Yılda Vergi Cezaları Artıyor!

1 Ocak 2022’den itibaren geçerli olacak şekilde, Özel İletişim Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi, Damga Vergisi, Harçlar ile Vergi Usul Kanunu kapsamındaki cezalar yüzde 36,20; Emlak Vergisi ise yüzde 18,10 oranında artırıldı. Veraset ve İntikal Vergisi’nde yeniden değerleme oranı yüzde 36,20 olurken, Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde ise yeniden değerleme oranı yüzde 25 olarak uygulanacak.

 

 

Küresel Isınmanın Olumsuz Etkilerinin Azaltılması İçin Daha Fazla Çabalamak Gerekiyor

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (“IPCC”) son raporu ciddi risklerin kapıda olduğunu gösterdi. İlgili rapora göre, G-20 ülkelerinin performansı, küresel ısınmayı 1,5°C ile sınırlandırmak için gerekli karbonsuzlaştırma oranının çok altında kalıyor.

 

 

ABD’nin Yolsuzlukla Mücadele Stratejisi

ABD’nin yolsuzlukla mücadele özelinde oluşturduğu ilk politika olma özelliği taşıyan ABD Yolsuzlukla Mücadele Stratejisi (“Yolsuzlukla Mücadele Stratejisi”) 6 Aralık 2021 tarihinde yayımlandı. Yolsuzlukla Mücadele Stratejisi; yolsuzlukla mücadele çabalarının koordinesi ve geliştirilmesi, yasadışı finansmanın engellenmesi, yolsuzluk eylemlerinden sorumluluk sisteminin geliştirilmesi, çok taraflı yolsuzlukla mücadele yapısının güçlendirilmesi ile hedeflere ulaşmak adına diplomatik katılımın gerçekleştirilmesi şeklinde beş farklı temel stratejiye dayanıyor.

 

 

Kripto Şirketlerinin 2021 Yılı Bilançosu

The Block Research’ün 2022 Dijital Varlık Görünümü raporuna göre, 2021’de kripto alanına odaklanan 1.700’den fazla Venture Capital anlaşması gerçekleşti. Bu anlaşmalar girişimlere, projelere ve protokollere 25,1 milyar dolarlık finansman sağlarken; söz konusu rakamlar 2020 yılına göre anlaşma sayısında yıldan yıla yüzde 126 ve toplam fonlamada yıldan yıla yüzde 719’luk bir artış gösterdi.

 

 

İngiltere’den Omicron Varyantı Etkileri İçin Ek Fon

İngiltere, Covid-19’un Omicron varyantının yarattığı olumsuzlukların analizini yaptı ve işletmeler için ek fon ayırma kararı aldı. Yapılan açıklamaya göre varyanttan en yüksek oranda etkilenen işletmelere 1 milyar sterline kadar ek fon ayrılacak.