Şubat 2021 | Sayı 8

TEKNOLOJİ TARİHİNDEN SEÇKİLER

 

 

Apollo 14 Ay’a İndi – 05.02.1971  

ABD’nin üçüncü mürettebatlı aracı Fra Mauro yakınlarına indi. Alan Shepard ve Edward Mitchell Ay yüzeyinde 4 saat yürüdü.

 

İŞTE HAFTANIN ÖNEMLİ HABERLERİ

 

 

Japonya Teknoloji Devleri ile Küçük İşletmeler Arasındaki Anlaşmaları Düzenleyecek Yeni Yasayı Onayladı

Geçtiğimiz hafta Japan Times’da yayımlanan habere göre bundan sonra Japonya’da büyük teknoloji firmaları ile küçük işletmeler arasında yapılacak olan anlaşmalar daha adil kurallar çerçevesinde gerçekleşecek. Yeni yasa ile dijital platform hizmeti sunan şirketler, iş ortaklığı kurdukları firmalarla yaptıkları anlaşmalarda şeffaf ve adil davranmak ve devlete düzenli rapor vermek zorunda. Bu yasadan internet üzerinden yapılan satışlardan yıllık 300 milyar yen ve daha fazla kar eden şirketler etkilenecek. Google, LLC, Apple ve Amazon gibi firmaların da yasa kapsamına girmesi bekleniyor.

Devamını Oku

 

 

Gramaj Hilesi, Aldatıcı Ticari Uygulamalar Kapsamına Eklendi

Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlanmıştır. Değişiklik ile, Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nin “Haksız Ticari Uygulama Olarak Kabul Edilen Örnek Uygulamalar” başlıklı ekinde yer alan “Aldatıcı Ticari Uygulamalar” başlıklı bölümüne ekleme yapılmıştır.

Buna göre, tüketicilere sunulan bir malda birim fiyatını farklılaştıracak şekilde adet, uzunluk, ağırlık, alan, hacim ölçüleri ve benzeri unsurlarından birinde değişiklik yapılmasına rağmen, değişiklik yapılmadığı izlenimi uyandıran yanıltıcı ambalajlama uygulamaları da aldatıcı ticari uygulamalar kapsamında haksız ticari uygulama olarak kabul edilmiştir. Bu kapsamda, gramaj hilesi yapanlara 11 bin TL ile 114 bin TL arasında ceza verilebilecektir. Değişiklik Yönetmeliği hükümleri 1 Nisan 2021 tarihinde yürürlüğe girecektir.

 

 

Yerli Parmak İzi Tanıma Sisteminde Son Aşamaya Gelindi

İçişleri Bakanlığına bağlı kuruluşlardaki parmak izi verileriyle yapılan işlemlerde teknolojik çözüm üretmek amacıyla kurulan BİYOTEKSAN firmasının geliştirdiği yerli parmak izi tanıma sisteminde son aşamaya gelindi. Sistem ilk olarak Mart ayından itibaren İçişleri Bakanlığı bünyesinde kullanılmaya başlanacak.

Adli inceleme, kimlik tanıma ve kimlik doğrulama işlemlerini hızlandırmak ve güvenilirliğini artırmak üzere başlatılan Biyometrik Veri Sistemi Projesi’nin ilk ürünü yerli parmak izi tanıma sistemi Mart ayından itibaren Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde kullanılmaya başlanacak olup sonrasında sistem, farklı birimlerin kullanımına sunulacak. Halen yabancı menşeli biyometrik veri sistemlerini kullanan Türkiye, böylelikle kendi imkanlarıyla biyometrik veri sistemi geliştiren dünyadaki 7. ülke olacak.

 

 

Hindistan Bitcoin ve Diğer Kripto Paralara Yasak Getirmeyi Planlıyor

Tech Crunch’ın haberine göre Hindistan bitcoin ve türevi kripto paraları yasaklamaya yönelik bir yasayı geçirmeyi planlıyor. Resmi dijital para birimine yönelik yapılan çalışmalar takviminde yer alan bu yasanın, mevcut tüm kripto paraları yasaklarken blokzincir teknolojisini ve kullanımını destekleme amacıyla bazı istisnalara izin vermesi bekleniyor. Aynı şekilde resmi dijital para birimi için gerekli çalışmaların başlaması da bu yasa kapsamında ele alınacak. 2018 yılında Hindistan hükümeti kripto paraların yasaklanmasını ve kullananların 10 yıla kadar hapis istemi ile yargılanmasını da talep etmişti.

Devamını Oku

 

 

İşveren Tarafından Çalışanın Kurumsal E-posta Adresinin Denetlenmesine İlişkin Anayasa Mahkemesi Kararı Yayımlandı

İşverenin yönetim hakkı kapsamında, önceden bilgilendirme yapmak şartıyla ölçülü ve amaca uygun bir şekilde çalışanın kurumsal e-posta adresinin denetlenebilmesine ilişkin Anayasa Mahkemesi Kararı, 5 Şubat 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Söz konusu kararda, çalışanın kurumsal e-posta hesabı üzerinden yapılan iletişimin denetlenebileceğine ve iletişim araçlarının kullanım koşullarına ilişkin önceden tam ve açık bir bilgilendirme yapılması kaydıyla işveren tarafından kurumsal e-postanın incelenmesinin mümkün olduğu ve inceleme yapılmadan önce çalışanın ayrıca rızasının alınmasının beklenemeyeceği ifade edilmiştir. Bu kapsamda e-posta üzerinde denetim yapılabileceğine ilişkin çalışanın iş akdinde açıkça hüküm olması nedeniyle, işverence yapılan ölçülü denetimin hukuka aykırı olmadığı kabul edilmiştir.

 

 

Washington Eyaleti Nihayet California ve Avrupa’da Uygulanan Kişisel Veri Yasasını Uygulamaya Koyacak

Geekwire’ın 26 Ocak tarihli haberine göre daha önce de iki defa kişisel verilerin korunmasına dair yasayı geçirmeye çalışan ancak başarılı olamayan Washington Eyaleti nihayet yasayı geçirebilecek. Avrupa’da uygulanan Genel Veri Koruma Tüzüğü’ne benzer bir yapıya sahip ve tüketicilerin Facebook ve Google gibi büyük teknoloji şirketlerinin depoladığı verilere erişme, transfer etme, düzeltme ve silme hakkına sahip olacağı bu yasa, aynı zamanda tüketicilere hedefli reklamlardan da kurtulma şansı tanıyacak. Bu yasa Washington’da iş yapan ya da tüketici kitlesi olarak Washington sınırları içinde yaşayan kişileri hedefleyen firmalar için geçerli olacak.

Devamını Oku

 

 

Elektrikli Araçlarda Uygulanan ÖTV Oranları Artırılmıştır

Elektrikli otomobillerin özel tüketim vergilerinde (ÖTV) değişikliği öngören Cumhurbaşkanı kararı, 2 Şubat 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Karar ile birlikte, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na ekli II sayılı listede yer alan elektrikli araç tiplerinde farklı oranlarda ÖTV artışı yapılmıştır.

Buna göre, ÖTV oranı motor gücü 85 kW’yi geçmeyen elektrikli araçlarda yüzde 3’ten yüzde 10’a, motor gücü 85 kW’yi geçen fakat 120 kW’yi geçmeyen elektrikli araçlarla yüzde 7’den yüzde 25’e, motor gücü 120 kW’yi geçen elektrikli araçlarda yüzde 15’ten yüzde 60’a yükseltilmiştir.

 

 

Hukuk Şirketleri İçin Yazılım Üreten Şirket 1,8 Milyon Euro’luk Finansman Aldı

İsveç merkezli startup Precisely, Amsterdam merkezli Peak Capital yatırım şirketinden 1,8 milyon euro değerinde yatırım aldı. Şirket taslak hazırlamaktan sözleşmelerin imzalanmasına ve yönetilmesine kadar pek çok süreci dijitalleştiren ve kolaylaştıran yazılımları ile, dünya çapında 200’den fazla müşteriye hizmet veriyor. Hukuk şirketleri için teknoloji sunan Precisely, yatırımı ekibini genişletmek, ürününü geliştirmek ve uluslararası büyümeyi hızlandırmak için kullanacağını açıkladı.

Devamını Oku

 

 

AB, Google ve Facebook gibi Büyük Teknoloji Şirketlerine Haber İçerikleri İçin Ödeme Yaptırmayı Planlıyor

Avrupa Birliği, Avustralya’daki reformlara benzer bir hamle ile haber içeriklerine ilişkin Google ve Facebook gibi büyük teknoloji şirketlerine ücret ödetmeyi planlamaktadır. Financial Times’ın haberine göre Avrupa Parlamentosu üyeleri, Avustralya’daki uygulamaya benzer şekilde Avrupa dijital düzenlemesi taslakları üzerinde çalışmaktadır.

Söz konusu taslak düzenlemeler, büyük teknoloji şirketlerinin haber içeriği için ödeme yapmasını öngörmesinin yanı sıra, yayıncıların sitelerindeki haber içeriklerini nasıl sıraladıkları hakkında bilgilendirmelerini de gerektirebilecektir.

Avustralya’daki teknoloji devlerinin gücünü kontrol etme hareketi, ABD şirketlerinin tepkisine yol açmıştır. Facebook, Avustralyalıların “Haber Akışı”nda makale, haber paylaşmalarını engellenebileceği uyarısında bulunurken Google, Avusturalya’daki arama işlevini kaldırmakla tehdit etmiştir.

 

 

Danimarka Dijital COVID-19 Pasaportu için Hazırlıklara Başladı

Danimarka Maliye Bakanı Vekili geçen hafta düzenlediği basın toplantısı ile, iş dünyasının temsilcileriyle dijital Kovid-19 Pasaportu hazırlamak için teknolojik altyapı çalışmalarına başladıklarını duyurmuştu.

Kültürel ve toplumsal yaşamda, özellikle yurt dışı seyahatlerinde kullanılmasının hedeflendiği teknolojik bir çözüm olarak geliştirilen Kovid-19 Pasaportu, insanların koronavirüse karşı aşılandıklarını veya başka bir şekilde bağışık olduklarını kanıtlamalarını sağlayacaktır.

Danimarka hükümeti uygulama ile ilgili birkaç detay yayınlasa da pasaportun hangi bilgileri içereceğini belirtmemiş ve henüz bir ihale çağrısı yapmamıştır. Bu nedenle, Danimarka’nın geliştirmeyi amaçladığı uygulama, önerilen ancak henüz piyasaya sürülmemiş diğer sistemlere benzetilmiş ve Kovid-19 Pasaportunun bir plandan çok bir vaat olduğu ileri sürülmüş olsa da; ülkenin sahip olduğu avantajlar göz önüne bulundurulduğunda söz konusu uygulamanın geliştirilmesinin mümkün olduğu ifade edilmiştir.

 

 

Rekabet Kurulu’nun WhatsApp Gizlilik Kurallarına İlişkin Kararı

Kullanıcılarına ait kişisel bilgilerle ilgili gizlilik kurallarını güncelleyen WhatsApp, yeni kullanım koşulları ile birlikte, bağlı olduğu Facebook şirketleriyle kullanıcılarına ait daha fazla kişisel veri paylaşabilecektir. WhatsApp’ı kullanmayı sürdürmek isteyen kullanıcılar tarafından yeni kuralların onaylanması zorunlu tutulmuş ve bu nedenle tartışmalara yol açmıştı. 8 Şubat 2021 tarihinde devreye girmesi planlanan yeni koşullar, kullanıcıların tepkisi üzerine 15 Mayıs 2021 tarihine ertelenmişti.

Endişelere neden olan WhatsApp güncellemesi üzerine, Rekabet Kurulu 11 Ocak 2021 tarihli kararı ile, Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi şeklinde geçici tedbir alınmasına karar verilmiş ve gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olduğu ifade edilmiştir.

 

 

Malezyalı Legaltech Şirketi 47.200 ABD Doları Yatırım Aldı

Geçtiğimiz hafta Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu’na bağlı bir platformun düzenlediği kampanya sayesinde Malezya merkezli hukuk şirketi LXE, 47.200 Dolarlık finansman aldı. Kampanyada toplam 53 yatırımcının desteğini alan şirket, hukuk işlemlerini yürütürken avukatların müvekkilleriyle iletişimini iyileştirmeye odaklanıyor. Davalardaki bilgi boşluğunu ve iletişim problemlerini gidermeyi misyon edinmiş olan LXE’nin kampanyasındaki yatırımcıların %40’ı 124 dolar üzerinde yatırım yaparak hukuk teknolojisi şirketini destekledi.

Devamını Oku

 


ARKA PLAN

2021 Ocak ayı hukuk teknolojileri alanında hizmet veren firmaların büyük yatırımlar aldığı ve 2020 için rekor büyümeler açıkladığı bir ay oldu. 2020 yılında pek çok büyük hukuk firmasının hukuk teknolojilerine yaptığı yatırımları artırması, bu alanın yakın gelecekte daha da hızlı büyüyeceğinin sinyallerini veriyor. Statista’nın hazırladığı 2020 Hukuk Teknolojileri Raporu’na göre İngiltere çıkışlı küresel hukuk firması DLA Piper, müşterilerinin ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilmek için büyük veri analizi yöntemlerini kullanırken, Allen & Overy yapay zekâ, makine öğrenmesi ve bulut tabanlı çözümlerle hem risk hem de masrafları azaltma yoluna gitti. Küresel firmaların başı çektiği bu trend, giderek daha küçük ölçekli firmaların da benzer çözümleri adapte etmesi için fırsat yaratacak gibi görünüyor. Diğer taraftan pandeminin hız kesmemesi sebebiyle pandemi süresince uygulanan ve “track & trace” olarak adlandırılan hasta ve bulaş takibini amaçlayan sistemin kişisel hak ve özgürlüklere ne ölçüde müdahale olduğu konuşulmaya devam ediyor. OECD’nin yaptığı araştırmaya göre coğrafi konum verilerini toplayan dijital teknolojilerin birbirinden farklı özellikler göstermesi sebebiyle, hangi verinin hükümetlerle paylaşıldığı hangisinin ise anonim kaldığı konusundaki tartışmalar sürüyor. Surfshark’ın verilerine göre, bugün Hindistan ile birlikte kentlerinde en çok sayıda güvenlik kamerası bulunan ülkelerin başında gelen Çin hükümetinin, pandeminin ilk aylarından itibaren vatandaşlarını güvenlik kameralarından drone’lara kadar pek çok sistem ile takibe almış olması, pandemi sonrasında bu uygulamaların nasıl sonuçları olacağına dair soru işaretleri barındırıyor.

 

HAFTANIN İNFOGRAFİĞİ

 

 

Şehirlerdeki güvenlik kameralarının sayısı her geçen gün artarken pandemiyle birlikte izleme, kişisel hak ve özgürlükler, mahremiyet gibi pek çok mesele yeniden tartışmaya açılmış oldu. Bugün dünyadaki kentlerde 1 milyara yakın güvenlik kamerası bulunuyor. Ancak bazı şehirlerde her köşe başında onlarca kamera varken, dünyanın bazı bölgelerinde tek bir kameraya yakalanmadan bütün şehri baştan başa geçmek mümkün. Visual Capitalist’in paylaştığı, Surfshark tarafından hazırlanan interaktif haritada dünyadaki 130 kentin güvenlik kameraları yer alıyor.

İnfografiğe Git

 

Haftanın Kursu

 

 

 

Avrupalı eğitim ve yenilikçilik organizasyonu EIT Digital tarafından sunulan Privacy and Standardisation kursu teknolojik yenilikler alanında mahremiyet ve standardizasyon üzerine uzmanlaşmak isteyenlere uzun soluklu bir uzmanlık kursu sunuyor. 5 dersten oluşan bu sistemde kişisel hak ve özgürlükler bölümünde uluslararası alanda mahremiyet hakkı, özel hayatın gizliliği gibi konulara değinilirken, standardizasyon bölümünde ise standardizasyonun ölçeklendirilebilirliği ve yasal çerçevesi üzerinde duruluyor. Her iki konu başlığı da dijital teknolojiler çerçevesinde sunuluyor.

Kursa Git

 

Haftanın Videosu

 

 

 

Müşterileri uzman hukukçularla haftanın 7 günü, günün 24 saati birleştiren 247Legals’ın paylaştığı video 2021’de Hukuk Sektörüne Hâkim Olması Muhtemel İlk 10 Teknoloji trendini paylaşıyor. Bulut ve mobil uygulamalar, ana veri yönetimi ve bulut veri taşıma işlemleri, uzak müşteriler ve çalışanlar, sanal hukuk firmaları, dijital ve sosyal medya pazarlaması, çevrimiçi itibar pazarlaması, hukukta yapay zekâ, akıllı sözleşme ve blokzincir teknolojisi, veri ve siber güvenlik, yasal çevrimiçi dizinler 2021’de hukuk şirketleri tarafından yaygı olarak kullanılmasını öngörülen teknolojiler arasında yer alıyor.

Videoyu İzle

 

HAFTANIN SÖZÜ

 

 

“Başarı son değildir; başarısızlık da ölümcül değildir. Önemli olan devam etme cesaretini gösterebilmektir.”
– Winston Churchill