Temmuz 2022 | Sayı 43

Bülteni Dinle

 

İŞTE HAFTANIN ÖNEMLİ HABERLERİ

 

 

Yeşil Dönüşüm Serisi 2 – Yeşil Mutabakat kimleri kapsıyor?

Yeşil Mutabakat’ı uygulayacağını belirten 27 AB üye devleti, Yeşil Mutabakat ile 2030 yılına kadar seragazı salınımlarını %55 azaltmayı, 2050 yılına kadar ilk karbon nötr kıtası olmayı hedeflemektedir. Ancak iklim krizinin tüm dünyayı ilgilendiren bir sorun olmasından hareketle Yeşil Mutabakat, yalnızca Avrupa Birliği (“AB”) dahilindeki ülkelerin katılımıyla kalmayarak, AB ile yüksek ticari ilişkiler içerisinde olan Türkiye gibi ülkeler için de önemli bir dönüştürücü çerçeve haline gelmiştir.

 

 

 

Avrupa Parlamentosu Yeşil Yıkamaya Karşı Harekete Geçti

Uluslararası Sürdürülebilirlik Standartları Kurulu (“ISSB”), halkın görüşlerini bildirmesi için iki taslak standart yayınladı. Taslaklar ile yatırımcıların çevresel, sosyal ve yönetim faktörlerinden kaynaklanan sürdürülebilirlik ile ilgili risk ve avantajların şirketin kurumsal değerini nasıl etkilediğini göstermeye yönelik standartların belirlenmesi amaçlanmakta. Diğer taraftan yapılan açıklamada ISSB standartlarını benimseyip benimsememe kararının her ülkenin kendi takdirine bağlı olduğu belirtildi.

 

 

İngiltere’de Finans Sektörünün Dönüşümü İçin Harekete Geçildi

Brexit sonrası finans sektörünün gündemde olduğu İngiltere’de yeni Maliye Bakanı Nadhim Zahawi, İngiltere’nin Avrupa’daki komşuları ve dünyanın geri kalanı karşısında rekabet etmeye devam ederek dinamik kalması için çalışacağını, Londra’nın mali durumunun koruncağını belirtti. Nadhim Zahawi açıklamasının devamında Finansal Hizmetler ve Piyasalar Kanunu’nun parlamentoya sunulacağını açıkladı.

 

 

BDDK’dan TL Kredilerde Esneme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (“BDDK”) şirketlerin TL kredi kullanımını yabancı para pozisyonuna göre düzenleyen kararında esnemeye gitti. Döviz varlıklarının TL karşılığı 15 milyon TL’yi aşmayan şirketlere kredi kullanım durumunda döviz varlıklarını 15 milyon TL üzerine çıkarmama şartı getirildi. 15 milyon TL üzeri döviz nakdi varlığı bulunan şirketler ise bu varlıklarının, aktifinin ya da satış hasılatının yüzde 10’unu aşması durumunda yeni nakdi TL ticari kredi kullanamayacak. Diğer taraftan şirketlerin bağımsız denetçiye onaylatarak bankalara sunması gereken bilgi ve belgelerin yeminli mali müşavir onaylı olarak da alınabilmesi sağlandı.

 

 

Meta ve Whatsapp Sözlü Savunma Yapacak

Rekabet Kurulunca yürütülen soruşturma kapsamında Meta Platforms Inc., Meta Platforms Ireland Limited, WhatsApp LLC ve Madoka Turkey Bilişim Hizmetlerinin sözlü savunma toplantısı 23 Ağustos’ta yapılacak. Sözlü savunma toplantısına dinleyici olarak katılmak isteyenler, toplantıyı online olarak takip edebilecekler. Bu amaçla Rekabet Kurumu web sitesindeki yönlendirmelere uygun olarak, en geç toplantı saatinden yarım saat öncesine kadar katılım formunun doldurulması gerekiyor.
 

 

Uber’e 2,2 Milyon Dolar Ceza

ABD merkezli ulaşım ağı şirketi olan Uber, Amerikan hükümetinin engelli yolculardan alınan bekleme ücretine karşı açtığı ayrımcılık davasında 2,2 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul ederek artık engelli yolculardan bekleme ücreti almayacağını açıkladı.
 

 

Twitter’ın Elon Musk’a Açtığı Dava Ekim Ayında Görülecek

Twitter tarafından satış sözleşmesini feshettiği gerekçesiyle Elon Musk’a açılan davanın ekim ayında görülmesine karar verildi. Twitter söz konusu dava hakkında, halka açık bir şirket olarak geleceğine ilişkin belirsizlikten zarar görebileceğini savunarak davanın eylülde görülmeye başlamasını talep ederken, Elon Musk bu tarihin şubat veya sonrasına ertelenmesini istemiş olsa da dava tarihi ekim olarak kararlaştırıldı. Elon Musk’ın söz konusu satış sözleşmesini, Twitter’ın sahte ve spam hesaplarla ilgili bilgi taleplerini cevapsız bırakması olarak bildirmişti.